Türkiyenin ilk dijital sahnesi YeniPerform, Şubat ayında Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, House of Hundred (Yüzyılın Evi) ve Beyaz Kanatlar oyunlarını izleyici ile buluşturacak.

Ferdi Çetin’in yazdığı Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığı Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, 5, 19 ve 26 Şubat’ta gösterilecek. Oyun, bir kadının daha önce hiç gerçekleşmemiş bir aile yemeğini hayal etmesi üzerine odaklanıyor. Ferdi Çetin ve Yeşim Özsoy’un yazdığı Yeşim Özsoy’un tek kişilik performansı House of Hundred 12 Şubat Cuma akşamı dijital sahnede olacak. Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği oyun, Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayeleri ele alıyor. Burak Alıcı’nın yazdığı Özgün Çoban’ın yönettiği ve Berfu Aydoğan, Ayşe Lebriz Berkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz, Reha Özcan’ın rol aldığı Beyaz Kanatlar ise 27 Şubat’ta YeniPerform’da izlenebilecek. Oyun, babasının ölümünden sonra eve kapanan Bulut’un, hikaye anlatıcısı Rüya ile tanışması ve ardından gelişen olayları konu alıyor.

YeniPerform Şubat Oyun Takvimi

5 Şubat 21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar 22.00 Zoom Söyleşi

12 Şubat 21.00 House of Hundred 22.30 Zoom Söyleşi

19 Şubat 21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar 22.00 Zoom Söyleşi

26 Şubat 21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar 22.00 Zoom Söyleşi

27 Şubat 21.00 Beyaz Kanatlar / 22.30 Zoom Söyleşi

Biletler: yeniperform.com

05302602524

TİYATROLARA AÇIK ÇAĞRI

GalataPerform’un içinden geçtiğimiz dönemde yaşamın birçok alanında yıkıcı etkilerini gösteren pandemi koşullarında sahne sanatlarına dijital alan açmak amacıyla kurulan YeniPerform, Mart ayında itibaren sahnesinde 5 dijital projeye yer verecek. YeniPerform sahnesinde dijital gösterim yapmak isteyen ekipler projelerinin detaylı içeriğini ve teknik ihtiyaçlarını [email protected] adresine yazarak iletişime geçebilirler.

YeniPerform Hakkında:

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal,  dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor.