Türkiyenin ilk dijital sahnesi YeniPerform, Mart ayında Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, House of Hundred ve Beyaz Kanatlar oyunlarını izleyici ile buluşturacak.

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, salgın nedeniyle Galata’daki 17 yıllık mekânına veda etti ve Türkiye’nin ilk dijital sahnesi YeniPerform’a dönüştü. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenen YeniPerform, Mart ayında Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, House of Hundred ve Beyaz Kanatlar oyunlarını çevrimiçi olarak seyirciyle buluşturuyor. Oyun gösterimlerinin ardından Zoom üzerinden gerçekleşen söyleşilerle seyirci, merak ettiği soruları birebir yazar, yönetmen ve oyunculara yöneltiyor.

7 Mart 21.00 Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur (Zoom Canlı Yayın) 22.00 Zoom Söyleşi

Hareketli kamera ve zoom uygulaması kullanılarak ev içi gösterime uyarlanan “Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur” Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 7 Mart Pazar günü YeniPerform’a konuk oluyor. Bu eğlenceli anlatıda Pınar Göktaş, aşk filmlerindeki. ‘mükemmel uyum’ fikriyle büyülenen ve ‘’hayatının aşkını’’ bulmaya karar veren bir kız çocuğunun aşkı arayışını, cinselliği keşfedişini, kendi çocukluğu ve gençliği boyunca yaşadığı romantik ilişkiler üzerinden kişisel hikâyesini zaman zaman kurmaca ile destekleyerek anlatıyor. Doksanlı yılların sonu ve iki binli yılların başına yayılan hikaye, seyirciyi dönemin romantik filmleri, vintage objeleri ve pop starı Tarkan’ın hit şarkıları arasında dolaştırıyor. Oyun, aynı zamanda Tarkan’a yazılmış güzel bir teşekkür mektubu. Yönetmen Şule Ateş ve Oyuncu Pınar Göktaş’ın ortak bir yaratıyla, prova sürecinde birlikte geliştirdiği metin, aşk, ilişkiler ve toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili kabullerimizi sorgulamamızı sağlıyor ve bunu bolca kahkaha eşliğinde yapıyor.

KÜNYE

Tasarım ve Reji: Şule Ateş

Yazan ve Oynayan: Pınar Göktaş

Yapım: Cihangir Akademi Pro

Afiş Tasarımı: Bahadır Songül, Selin Özdemir, Burcu Yıldız

Teknik: Hasan Nizamoğlu

Oyun Başlangıç Saati: 21.00

Oyun Süresi: 60 Dakika

Oyun, Zoom üzerinden canlı olarak sahnelenecek olup bilet satın alan izleyicilerin üye mail adreslerine Zoom linki gönderilecektir. Gösterimin ardından söyleşi yapılacaktır.

12 Mart 21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar

26 Mart 21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar 22.00 Zoom Söyleşi (Ayşe Draz)

Video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik yaratan “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” İngilizce altyazı ile YeniPerform’da seyirciyle buluşuyor. Ses tasarımı, performans ve enstalasyonun birleşiminden bir estetik ortaya çıkaran Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar mekânının çağdaş teatral araçlarla dönüştürülmesini hedefliyor. Seyir yeri ve sahne arasındaki ilişkiyi yeniden düşünmeyi ve kurgulamayı amaçlayan ekip, bu şekilde tiyatronun iki asal öğesini tartışmaya açıyor. Oyuncunun bedeni ve sesinin, diğer tüm teatral araçlarla bir bütün oluşturduğu gösterimde; bir ailenin bir araya gelemediği aile yemeğine dair bir anlatı inşa ediliyor. Oyun mekânı, bir ailenin geçmişinin izlerini sürecek şekilde yeniden düzenlenirken, seyirci, bu mekânda gerçekleşen multimedya performansı, hem 10 dakikalık bir kısa oyun olarak seyredebilecek hem de 360 derece sanal gezinti yoluyla deneyimleyebilecek.

KÜNYE

Yazan: Ferdi Çetin

Yöneten: Yeşim Özsoy

Oynayanlar: Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz

Dramaturji: Ozan Ömer Akgül

Görüntü Yönetmeni, Kurgu ve Renk Düzenleme: Noyan Ayturan

Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter

Müzik Tasarımı: Çağrı Beklen

Animasyon: Nisan Yetkin

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Ferdi Çetin

Dekor Uygulama ve Styling: İrem Dilaver

Kamera ve Drone: Serdar Çam

Keman: lfem Güler

Viyolonsel: İsmail Hakkı Gayretli

Solist: Neşe Sarısözen Adalı

Proje Asistanı ve Sahne Amiri: Senem Birlik

Reji Asistanı: Ahmet Ayaz Yılmaz

Teknik Ekip: Uğur Aksu, Umut Rışvanlı, Aslı Dinci

Çekim Asistanı: Nilay Yerebasmaz

Oyun Başlangıç Saati: 21.00

Oyun Süresi: 45 Dakika

19 Mart 21.00 House of Hundred (İngilizce Gösterim)

Edinburgh Fringe Festivali’ndeki performansıyla The Times’da adından söz ettiren ve Guardian’ın seçkisinde yer alan “Yüz Yılın Evi” (House of Hundred) İngilizce gösterimi ile YeniPerform’da! Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği oyun, yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayelerle sahnede video ve müzik ile birleşerek vücut buluyor. Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin, şu anda var olmayan, 1959 senesinde yıkılmış olan eski bir konak, geçmiş ve çocukluğuyla ilgili anlattığı hikayeler belgesel bir dille sahnede aktarılırken 100 senelik tarihimiz de çok özel ve öznel bir bakış açısıyla sahneye taşınıyor.

KÜNYE
Yazan: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin
Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy
Ses ve Müzik Tasarımı: vanç Sarıkuş
Video Tasarımı: Melisa Önel
Koreografi: Tuğçe Ulugün Tuna
Işık Tasarımı ve Teknik Koordinasyon: Ayşe Sedef Ayter
Ses ve Işık Kumanda: Hasan Hakan Yılmaz, İlker Togay

Oyun Başlangıç Saati: 21.00

Oyun Süresi: 65 Dakika

27 Mart 21.00 Beyaz Kanatlar Zoom Canlı Gösterim  22.30 Zoom Söyleşi

Babasının ölümünden sonra eve kapanan Bulut, hikâye anlatıcısı Rüya ile tanışır. Rüya çevrimiçi anlattığı hikâyeleriyle, Bulut’u kendi geçmişine açılacak bir dünyanın içine çeker. Bulut kendi zamanından geçmişe bakarak hatıralarıyla ve babasının geleceğine bıraktığı izlerle yüzleşecek, evden dışarı çıkmaya cesaret edeceği ilk adımı Rüya’ya olan sevgisinde arayacaktır. Bir toplumun zamanla biriken hikâyesi ve insanlar yitip gittikten sonra arkada bırakılanlar, nesiller boyunca geleceğe nasıl taşınır? Hangi izlerdir üzerimizde taşıdığımız, bildiğimiz ve bilmediğimiz? Kanatlar taktından sonra mı özgürlüğe uçarız, yoksa özgürleşince mi beyaz kanatlar belirir omuzlarımızda? “Beyaz Kanatlar” bize hiç yabancı olmayan bir baba ve oğlun, her şeye rağmen anlatılmaya devam edecek ortak hikâyelerimizin, çevrimiçi aşkların ve masalların hikâyesi…

KÜNYE

Yazan: Burak Alıcı

Yöneten: Özgün Çoban

Konsept Yaratımı ve Tasarımı: Özgün Çoban, Koray Doğan

Yapım: Yeni Perform & Şimdi Yapım

Oyuncular: Berfu Aydoğan, Ayşe Lebriz Berkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz, Reha Özcan

Teknik Danışman: Ayşe Ayter

Işık Tasarımı: Şenay Çelebi Şen

Video Çekim ve Dijital Tasarım: Ahmet Ünlüeser

Zoom Teknik Uygulama: Umut Rışvanlı


Oyun Başlangıç Saati: 21.00

Oyun Süresi: 70 Dakika

Oyun, Zoom üzerinden canlı olarak sahnelenecek olup bilet satın alan izleyicilerin üye mail adreslerine Zoom linki gönderilecektir. Gösterimin ardından söyleşi yapılacaktır.

Biletler: yeniperform.com

05302602524

YeniPerform Hakkında:

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal,  dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor.