Daan Roosegaarde’nin, Hollanda’daki bir pırasa tarlasına yayılan, bitkileri ve onların kötü durumlarını vurgulayarak modern çiftçilik uygulamalarını aydınlatan yeni yerleştirmesi var. Parlayan, etkileşimli sergileriyle tanınan Hollandalı sanatçı ve tasarımcı yeni eseri “Grow” da, mahsul sıraları boyunca dikey olarak parlayan ve büyüleyici bir hareketle değişen kırmızı, mavi ve morötesi ışıklar yerleştirdi.

20.000 metrekareyi kapsayan çok yönlü proje hem estetik hem de pratik: Işıltılı manzara görsel olarak son derecek etkileyici ve diğer yandan gömülü öğeler bitki büyümesini artırıyorken pestisit kullanımını yarıya indiriyor. Roosegaarde, ek kimyasallar olmadan ekin direncini ve metabolizmalarını iyileştirdiği düşünülen mevcut fotobiyolojik teknoloji ve farklı “ışık reçeteleri” ile çalışırken “Tarım Kültürü” kavramına yeni bir boyut getirdi.

“Grow”u tamamlamak yaklaşık iki yıl sürdü ve Rabobank’ın misafir sanatçı programının bir parçası gerçekleşti. Önümüzdeki aylarda 40 ülkeyi gezmesi planlanıyor. Roosegaarde’ın sanat, tasarım ve bilimin kesişme noktasına düşen daha fazla işi için Instagram’a bakabilirsiniz.

thisiscolossal.com