Yeni Pearl Jam Albümü “Gigaton” Geliyor

Yılın iple çekeceğimiz albümlerinden birinin haberi Pearl Jam’den geldi.

İsminin “Gigaton” olduğu açıklanan albüm 27 Mart’ta, Pearl Jam’in Republic Records ile ortak olduğu kendi firması Monkeywrench Records’tan çıkacak.

Albümden çıkan ilk şarkı olacak “Dance of the Clairvoyants”ın ise önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor.

Topluluğun, Ekim 2013’de yayımlanan “Lightning Bolt”dan bu yana kulaklarımıza ulaşacak ilk albümü olacak albüm, grubun on birinci stüdyo çalışması olarak geçiyor kayıtlara.

Gitarist Mike McCready yaptığı açıklamada, “Bu kaydı yapmak uzun bir yolculuktu” derken “Duygusal olarak karanlık ve zaman zaman kafa karıştırıcıydı, aynı zamanda müzikal kurtuluş için heyecan verici ve deneysel bir yol haritasıydı. Grup arkadaşlarımla Gigaton’da iş birliği yapmak, sonuçta bana bu zamanlarda insan bağlantısına duyulan ihtiyaç konusunda daha fazla sevgi, farkındalık ve bilgi verdi” sözleriyle albümün iç dünyasıyla ilgili şifreleri paylaşıyor.

Albümün kapak görseline gelince.

Paul Nicklen’in, Norveç’deki Nordaustlandet buz örtüsünün ne şiddette eridiğini gözler önüne seren “Ice Waterwall” adlı fotoğrafı, protest tavrıyla da gönüllere kurulan topluluğun, yeni albüm içeriğinin de iklim değişikliğini yüksek perdeden dile getireceğini belgeliyor.

Ayrıca topluluk, uzun süredir birlikte çalıştıkları Brendan O’Brien yerine yeni albüm kayıt sürecinde Soundgarden, Chris Cornell, Mad Season, Jeff Ament ve McCready için projelerde mühendis olarak çalışan Josh Evans ile iş birliği yapmayı tercih etmiş.

Yeni albüm duyurusuyla birlikte Mart ve Nisan aylarını kapsayan Kuzey Amerika turne tarihleri de belli olan Pearl Jam, Haziran ve Temmuz aylarını ise Avrupa’yı turlayarak geçirecek.

Kapak Fotoğrafı: Danny Clinch

tr_TRTurkish