Yeni Led Zeppelin Belgeseli “Becoming Led Zeppelin” Sinemalarda Gösterime Girecek

Rock efsaneleri hakkında uzun zamandır beklenen belgesel “Becoming Led Zeppelin”, Sony Classics Pictures tarafından sinemalarda gösterilmek üzere seçildi.

Daha önce, belgeselin kaba bir kurgusu Eylül 2021’de Venedik Film Festivali’nde gösterilmişti, ancak o zamandan bu yana filmin durumu hakkında çok az güncelleme yapıldı.

Variety’nin haberine göre, Sony Classics anlaşmayı yönetmen Bernard MacMahon ve Altitude Film Sales ile müzakere etti. Filmin hakları Kuzey Amerika, Latin Amerika, Güneydoğu Asya (Japonya hariç), Orta Doğu ve Benelüks’ü kapsıyor, ancak vizyona giriş için henüz bir takvim verilmedi.

Venedik’te gösterilen versiyon, yeni bir ses miksi ve dört grup üyesinin arşivlerinden yeni ortaya çıkarılan materyaller de dahil olmak üzere ek görüntülerle tamamlandı.

Filmde röportaj yapılan tek kişiler Led Zeppelin üyeleri Robert Plant, Jimmy Page ve John Paul Jones. Belgeselde ayrıca merhum davulcu John Bonham ile arşivlenmiş röportajlar da yer alıyor.

McMahon, belgeselin gösterime girmesi için uzun süre beklenmesi ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, “Bu filmin büyük ekranda mümkün olan en iyi sesle deneyimlenebilmesi için yıllarımızı harcadık” dedi.

Yapımcı/yazar Allison McGourty de ekledi: “Sony Pictures Classics mükemmel bir ortak çünkü sinema deneyimine gerçekten inanıyorlar ve milyonlarca Led Zeppelin hayranına onları dünyanın en iyi ekranlarında ve ses sistemlerinde görme ve duyma şansı verme konusunda tutkulular.”

Film ilk olarak 2019 yılında duyurulmuştu. Becoming Led Zeppelin, grubun tüm kariyerine odaklanmak yerine, başlığına sadık kalarak dört grup üyesinin erken dönem yaşamlarını ve Led Zeppelin II’nin yayınlanmasına kadar grubun oluşumunu takip ediyor. Sony Classics, 1969’daki Fillmore West, Atlanta Pop Festivali ve Texas Pop Festivali’nden ve muhtemelen 1970 Bath Festivali’nden performans görüntüleriyle “melez bir belgesel-konser filmi” olarak adlandırıyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish