Yeni Keşfedilen “Nano-Bukalemun” Dünyanın Bilinen En Küçük Sürüngeni

“Nano-bukalemunun yaşam alanı ne yazık ki ormansızlaşmaya maruz kaldı, ancak bölge yakın zamanda koruma altına alındı ve bu sayede türler hayatta kalacak.” Hamburg Doğal Tarih Merkezi’nden bir bilim insanı Oliver Hawlitschek

Bilim insanları, Dünya’da yaklaşık 8,7 milyon tür olduğunu tahmin ediyor, ancak şimdiye kadar bunların yalnızca 1,6 milyonu tespit edildi. Keşfedilecek ve öğrenilecek çok sayıda canlı var ve bunların çoğunu vahşi doğada bulmak çok zor. Tüm bu zaman boyunca insanlardan kaçmayı başaran türlerden biri, nano-bukalemun olarak da bilinen Brookesia nana‘dır. Küçük yaratık yakın zamanda Kuzey Madagaskar’da keşfedildi ve dünyadaki en küçük sürüngen olduğu düşünülüyor.

2012’de bir Alman-Madagaskar keşif ekibi tarafından sadece iki nano bukalemun keşfedildi; bir erkek ve bir dişi. Dişi, 19 mm ya da kuyruk dahil 29 mm vücut uzunluğuna sahip. Erkekler daha da küçük. Tamamen yetişkin bir erkek sürüngen, yalnızca 13,5 mm ya da kuyruk dahil 22 mm uzunluğunda. Yeni keşfedilen sürüngense önceki rekor sahibini – Brookesia tuberculata adı verilen ilgili bir tür – yaklaşık yarım milimetreyle yeniyor.

Brookesia Nano Chameleon

New Atlas

fotoğraf: Frank Glaw.

tr_TRTurkish