Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen boya, güneş ışığının yüzde 98,1’ini yansıtıyor

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar, güneş ışığının yüzde 98,1’ini yansıtan ve yüzeyleri ortamdan 19 derece daha soğuk tutabilen yeni bir ultra beyaz boya geliştirdi. Önümüzdeki bir, iki yıl içinde piyasada bulunabilecek bu yeni boya, bir gün küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olabilir ve klimalara olan bağımlılığımızı azaltabilir.

Purdue’nun makine mühendisliği bölümünden bilim insanları ekibi, kısa süre önce, ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde, üniversitenin soğutma teknolojileri araştırma merkezi ve Hava Kuvvetlerinin bilimsel araştırma ofisi tarafından finanse edilen boya araştırmalarının bulgularını yayınladı.

Purdue makine mühendisliği profesörü ve çalışmanın ortak yazarlarından biri olan Xiulin Ruan, “Boyamız güneş ışığının yalnızca yüzde 1,9’unu emerken ticari boyalar güneş ışığının yüzde 10 ila 20’sini emiyor” diyor.

Boya, piyasadaki mevcut ısıyı reddeden boyalara göre belirgin bir gelişme. Güneş ışınlarına çarptığında, günümüzün mevcut beyaz boyalarıyla kaplı yüzeyler soğumak yerine ısınır. Ruan, bu ısıyla savaşan yeni boyaların güneş ışığının yüzde 80 – 90’ını yansıtabileceğini söylüyor.

kaynak