Yeni bir çalışmaya göre, müziğin üzüntüyü alması 13 dakika, mutlu etmesi 9 dakika sürüyor

İngiliz Ses Terapisi Akademisi (BAST) tarafından yapılan yeni araştırmalar, müziğin insalar için ortak bir “iyileştirici” olduğunu gösterdi ve bir kişinin terapötik bir etki yaşaması için ne kadar süre müzik dinlemesi gerektiğini ortaya koydu.

Son yıllarda, psikologlar müziğin sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini kanıtladı ve buradan yola çıkan BAST raştırmacıları belirli ruh hali durumlarında bize yardımcı olması için müzik reçete etmenin mümkün olup olmadığını keşfetmeye giriştiler.

Music as Medicine adlı çalışma kapsamında 7.581 katılımcıyı teste tabii tutuldu. Bunların yüzde 89’u müziğin sağlık ve refah için gerekli olduğuna inanıyordu. Müziğin günlük yaşamımızda önemli bir rol oynadığına şüphe yok.

Katılımcıların yüzde 90,15’i dinlenmek için müzik kullanırken, yüzde 81,80’i mutlu hissetmek için, yüzde 46,5’i üzüntü sürecini yaşamak ve / veya ondan kurtulmak için ve yüzde 32,53’ü konsantrasyona yardımcı olmak için kullandı.

Rahatlamak için en iyi müzik yavaş tempolu, basit bir melodisi olan ve 13 dakikalık optimum dinleme süresi olan enstrümantal müzikler olarak belirlendi – kas gerginliği, olumsuz düşünceler kayboluyor, huzurlu ve memnun hissediyor ve daha iyi uyuyabiliyorlar.

Bu yanında insanları neşelendirmek için sadece dokuz dakikalık müzik (ritmik, hızlı tempolu ve pozitif sözlere sahip olan şarkılar) gerekli.

Etkileyici bir şekilde yüzde 89’luk orada enerji seviyeleri iyileşti, yüzde 65’i daha fazla güldü ve diğerleri de hayatlarının kontrolünü ele aldıklarını daha fazla hissettiler. Ayrıca çalışmayı yürütenler endişe ve depresyon gibi zihinsel sağlık durumları olan hastaları tedavi etmek için yeni yollar arayan tıp uzmanları için bu sonuçların cesaret verici olduğunu düşünüyorlar.

Yakınlarda sonuçları açıklanan başka bir araştırmaya göre de müzik dinlemek engersiz sırasında performansı artırıyor. Özellikle de koşu ve bisiklete binmede etkili olan müzik insanların spor esnasında daha fazla çaba göstermesini sağlıyor.

Music as Medicine infographic, from The British Academy of Sound Therapy

classicfm.com

tr_TRTurkish