Alessandro Vezzosi ve Agnese Sabato, Leonardo da Dinci’nin DNA’sını araştıran on yıllık bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Şaşırtıcı sonuçlar, 21 nesil, 690 yıl ve 14 yaşayan erkek torunu kapsayan da Vinci soy ağacını içeriyor.

Human Evolution dergisi tarafından yayınlanan kapsamlı çalışma, da Vinci’nin babadan oğula, da vinci ailesinden, ata Michele’den (1331 doğumlu) torunu Leonardo’ya kadar (6. nesil, 1452 doğumlu) bugüne kadar ki erkek soyunu kesin olarak belgeliyor. Araştırma beş aile dalı dahil olmak üzere 21 nesil ve 14 yaşayan torun tespit etti.

Yaşayan torunların işbirliğiyle yapılan çalışma, Leonardo Da Vinci miras derneği dünyasına katkıda bulunuyor. Leonardo’nun en az 22 üvey erkek kardeşi vardı ama çocuğu yoktu. Beş aile dalı, Leonardo’nun babası Ser piero (5. nesil) ve üvey kardeşi Domenico’dan (6.) üzerinden izleniyor. Erkek torunlara aktarılan ve değişmeden kaldığı bilinen Y kromozomu sayesinde, günümüzün erkek akrabaları ile ataların erkek akrabalarını karşılaştırmayı başardı.

the leonardo da vinci DNA project

eurekalert.org