Yaşlı Bir Kadının Mutfağında Bulunan Orta Çağ Başyapıtı Şimdi Louvre’a Gidiyor

Fransa’nın Compiegne kentinde yaşlı bir kadının mutfağında Yunan dini ikonu olduğuna inandığı bir şey asılıydı. 8 inç x 10 inçlik minik tablo kadına basit bir İncil sahnesi gibi gelmişti; dikkat çekici bir eser değildi. Ancak 2019’da bunun aslında Ortaçağ Floransalı ressam Cimabue’ye ait bulunması zor, kayıp bir şaheser olduğunu keşfedildi. Yasal çabalar ve büyük bir kolektif bağış toplama etkinliğinin ardından, 26 milyon dolarlık tablo artık Louvre koleksiyonuna yerleştirilecek.

Tablo Christ Mocked adını taşıyor ve 1280’de tamamlandı. O zamanlar Avrupa’daki sanat eserlerinin çoğu dini nitelikteydi ve Cimabue bu türün ustasıydı. Panel aslında daha büyük bir çalışmanın parçası; İsa’nın çarmıha gerilişini ve tutkusunu detaylandıran İncil’deki sekiz tablodan oluşuyor. Bakire ve İki Melekli Çocuk adlı bir panel Londra’da, İsa’nın Kırbaçlanması ise New York’ta bulunuyor. Panellerin geri kalanının nerede olduğu bilinmiyor. Sanatçının günümüze yalnızca 15 kadar eseri gelse de Giotto’ya verdiği eğitimle tanınıyor.

Yaşlı kadının mutfağında bulunmasının ardından tablo açık artırmaya çıkarıldı. Ekim 2019’da 26,8 milyon dolara satıldı. Ancak bu durum, eseri ulusal bir hazine olarak nitelendirip ihracatını yasaklayan Fransa’yı üzmüş gibi görünüyor. Louvre satışı 30 ay süreyle duraklatarak bir hazineyi elinde tutmak için ulusal bir çaba olan tabloyu satın almak için büyük miktarda fon toplayabildi. Fransa Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Cimabue yeni bir resim tarzının temellerini atıyor ve Rönesans’ın merkezinde yer alacak soruları ele alıyor: mekanın, bedenin, ışığın ve insan duygularının illüzyonist temsili.”

 [CNNSmithsonian Magazine]

görsel: Wikimedia Commons, Public domain)

tr_TRTurkish