2017 Hollanda Tasarım Ödülleri, Servis ve Sistem kategorisi kazananı , White Spots, bizi çevreleyen görünmez elektromanyetik ağları görselleştiren bir uygulama ve bu aşırı derecede birbirine bağlı dünyadan kopabileceğimiz birkaç noktayı gösteriyor.

Bağlantısız dünyanın seyahat rehberi Whihe Spots, bilgi tasarımcısı Richard Vijgen, film yapımcısı Bregtje van der Haak ve sanatçı Jacqueline Hassink işbirliğinde gerçekleşti. Uygulama, sanal gerçeklik modunda, sizi çevreleyen dijital ağları gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Sanal gerçekliği olmayanlar için de bağlı ve bağlantısız dünya arasındaki bölünmeyi gösteren bir dünya haritası içeriyor.

Harita, ülke sınırlarını göstermek yerine, Beyaz Noktaların  – internet bağlantısı olmayan yerler – yerini gösteriyor.

Videolar ve fotoğraflar sayesinde, izole bir Sri Lanka kabilesinden Arktik’teki eski bir Sovyet maden kasabasına kadar, anakaralardaki uzak ve bağlantısız yerlere doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

İlhamını arayanlar ya da sadece dijital bulutun varlığından kaçmak isteyenler için, en yakın Beyaz Noktaya yönlendiren bir rota planlayıcısı var.

Ama dikkatli olun: Uygulama, bağlantısız dünyaya girdikten sonra sizi tekrar bağlantılı dünyaya göndermek için yardımcı olamıyor.