Warner Music, ilk yapay zekalı sanal pop yıldızı Noonoouri ile rekor anlaşması imzaladı

Warner Music ilk yapay zekalı sanal pop şarkıcısı ve Instagram fenomeni Noonoouri ile bir plak anlaşması imzalayarak tarihe geçti. Noonoouri yaşlanma, yorgunluk ve uyku gibi insani sınırlamlarından bağımsız, yalnızca internette dijital bir varlık olarak var olduğu için diğer sanatçılara benzemiyor. 1 Eylül 2023’te metaverse avatarı müzik sahnesine Dominoes adlı bir parçayla girdi ve halihazırda YouTube’da 60 binden fazla görüntüleme topladı. 38 yaşındaki Alman DJ Alle Farben ile yaptığı işbirliğiyle ilk teklisini çıkardı ve bu sanatsal yolculuğunun başlangıcı oldu.

Noonoori bir Instagram gönderisinde şunları paylaştı: ‘Müzik başından beri hayatımda büyük bir rol oynuyor. Beni ruh haline sokarken vizyonlarımı ve fikirlerimi besleyerek içimdeki itici gücü hayata geçiriyor. Warner Music pek çok favori müzikyenimin evidir. Müzik ezgilerinin hayatın ritmi olduğu böylesine harika bir aileye katıldığım için daha fazla minnettar olamaz ve bundan onur duyamazdım.’

Noonoouri’yi bir sanatçı olarak ayıran şey, yapay zeka tarafından üretilen şarkı söyleme sesidir. Sesi yapay zeka manipülasyonu nedeniyle biraz rahatsız edici bir kaliteye sahip olsa da yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeleri gösteriyor. Sesi mevcut verileri alıp tamamen yeni bir şeye dönüştüren bir teknoloji olan üretken yapay zeka kullanılarak yaratıldı. Süreç bir insan şarkıcının kaydıyla başladı ve bu kayıt daha sonra dijital fenomene benzersiz vokal kimliğini verecek şekilde değiştirildi. Dominoes’a katkıda bulunan şarkı yazarlarının, şarkıcıların ve müzisyenlerin, geleneksel müzik prodüksiyonuna benzer şekilde telif ücreti ve yayın paylaşımı alacaklarını belirtmekte fayda var.

Yapay zeka karater: Noonoouri

geliştiriciler: Joerg Zuber | @joergzuber

desingboom

What's your reaction?

tr_TRTurkish