Viyana şehir yönetimi, “Kültür Jetonu” ile kendi araçları olmadan yolculuk yapanları ödüllendiren bir uygulama yayınladı. Amaç karbondioksidi azaltmak.

Jetonlar, kripto para birimlerini içeren herhangi bir mal ya da değeri temsil edebilen blok zincirindeki bir Akıllı Sözleşme ile üretiliyor. Hükümetlerin kendi resmi kripto para birimlerini geliştirmeleri fikri yeni bir şey değil. Her ne kadar Kültür Jetonları’nın vatandaşlar için bir teşvik biçimi olarak çalışması gerekiyorsa da, asıl amaç karbondioksit azaltımını kültürel bir deneyimle ödüllendirmektir.

Vienna

Uygulama sadece Viyana tarafından kullanılan ulaşım sistemini tanıyor ve daha sonra araba kullanmaya kıyasla tasarruflar hesaplanıyor. Bir jeton en az 20kg karbondioksit tasarrufu sağlandığında ödüllendiriliyor ve bu da ortalama iki haftalık araçsız bir yaşam tarzına eşit. Daha sonra jetonlar, müze ve tiyatro gibi kültürel kurumlardan birinde ücretsiz biletle değiştirilebiliyor.

Jetonlar şu an sadece deneme grubu tarafından kullanılıyor ve başarı sağlanırsa sonbaharda tüm kente yayılacak. Bu çalışma Avusturya’nın 2040’ta karbon nötr olma hedefinin bir parçası.

Vienna

popupcity.net