Döneminin belki de en üretken sokak fotoğrafçısı Vivian Maier, kendi portreleri ve inanılmaz yaşam öyküsüyle tanınıyor olabilir, ancak fotoğrafçılığını böylesine kalıcı kılan, insanlığın samimi anlarını yakalama yeteneği olabilir. Maier, Chicago ve New York sokaklarında sessizce dolaştı ve yakalanmaya değer bir ana ulaştığında deklanşöre bastı. Bir hikâye anlatıcısı olarak becerileri, çiftlerin fotoğraflarında özellikle belirgindir.

Bu görüntülerde Maier, bu kadın ve erkek arasındaki duygusal ilişkiye odaklanıyor. Çarpıcı fotoğraflar, daha ilk bakışta birlikteliklerini açıkça ortaya koyan insanlar arasındaki yadsınamaz bir yakınlığı ve kimyayı sergiliyor.


Çiftlerin fotoğrafları, Maier’in özneleriyle ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor. Yıllar boyunca insanları gözlemledi, beden dilini okudu ve fotoğraflarını sözsüz bir hikâyeye dönüştürdü. Bu küçük sevgi jestleri, evrensel olan ve fotoğrafların çekilmesinden 50 yıl sonra dahi etkilemeye devam eden hareketler. Belki de bu yüzden Vivian Maier’in çalışmaları bugün bile bizleri ele geçirmeye devam ediyor.

Vivian Maier Photo of a Couple
Vivian Maier Couple on a Train
Vivian Maier Couples Photoraphy
Vivian Maier Street Photography
Vivian Maier Couples Photoraphy
Vivian Maier Street Photography
Vivian Maier Photo of a Couple
Vivian Maier Photo of a Couple

Vivian Maier: İnternet sitesi | Facebook