Video: Okyanuslar tükenirse dünyanın nasıl görünecek?

Okyanuslar, uzun dağ silsileleri ve insanların diğer kıtalara ulaşmak için geçtiği eski köprüler de dahil olmak üzere Dünyanın büyük bölümünü kaplar.

Gezegen bilimci James O’Donoghue, 2008’de NASA’nın yaptığı bir videonun yakın tarihli bir versiyonunda, tüm bu suyun boşalması ve Dünya yüzeyinin gizli kalan beşte üçününün ortaya çıkarması halinde nasıl olacağını gösteriyor.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nda (JAXA) çalışıyoran O’Donoghue kariyerine daha önce NASA’da devam ediyordu. Video için NASA fizikçisi ve animatör Horace Mitchell’in 2008’de yarattığı bir animasyonu aldı ve birkaç ekleme yaparak güncelledi. Zamanlamayı düzenledi ve animasyon boyunca ne kadar su tahliye ettiğini göstermek için bir takipçi de ekledi.

Okyanuslar yavaşça su kaybettikçe, ortaya ilk olarak kıta rafları görünüyor. Kıta rafları, erken dönemde insanların kıtadan kıtaya göç ederken geçtiği kara köprülerinden bazılarını içerir. On binlerce yıl önce, atalarımız kıta Avrupasından İngiltere’ye, Sibirya’dan Alaska’ya ve Avustralya’dan onu çevreleyen adalara yürüyebiliyordu.

İşte videonun yeni versiyonu:

businessinsider

tr_TRTurkish