Üstlerine çıkıp kitap okuyarak ağaçları kurtardılar

İngiltere’deki Extinction Rebellion adlı çevreci grubun üyeleri, Londra’da yeni yapılacak bir demiryolu projesi nedeniyle kesilecek ağaçlara dikkati çekmek için ağaçların üstlerinde kamp kurarak kitap okudular.

Independent’ın haberine göre; geçen haftasonu Colne Vadisi bölgesinde gerçekleşecek olan demiryolu projesi kapsamında 16 ağacın kesilmesi planlanıyordu. Bunun üzerine aktivistler, Cumartesi öğleden sonra yapılması planlanan kesim işleminden önce sabah saat 6’da ağaçlara tırmanarak, proje sınırları içinde yer alan bölgedeki ağaçların kesilmesini önlediler.

Extinction Rebellion kampanyasının sözcüsü Jo Rogers, “Rüzgâr hızlandığından ağaçlara tırmananlar için endişelenmeye başladık. Fakat şu ana dek hepsi mutlu ve battaniyelerin içinde üşümüyor” ifadelerini kullandı. Eylemciler, kitap okudukları ağaçlara “İklim Acil Durum İlanı” yazılı pankartlar astı.

Aktivistler, demiryolu inşaatının “çevresel yıkımın öncüsü” olduğunu söyleyerek kampanyalarının HS2 demiryolunun yapımına yönelik ilk eylem olduğunu vurguladılar.Aktivistler ayrıca, ağaçları kesmek isteyen HS2 isimli demiryolu projesini protesto etmek adına “HS2’yi Durdurun” isimli başka bir kampanyayla da işbirliği yaparak, demiryolu yapımlarının tehlikeye attığı doğal yaşam alanlarına ve su kaynaklarına dair farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Projenin yer aldığı bölge çok sayıda önemli sulak yaşam alanına, yalıçapkınlarına, su kuşlarına, çayır yılanlarına ve geyiklere ev sahipliği yapıyor. Kampanyacılar, bu canlıların doğal yaşam alanlarının zarar görmesinden korkuyorlar. Ayrıca Londra’nın içme suyunun yüzde 22’sinin Colne Vadisi’nden geldiğini ve demiryolu çalışmasının suyun kalitesini kötü etkileyeceğini belirtiyorlar.

Öte yandan demiryolu inşaatını üstlenen firma, HS2’nin “İngiltere’deki çevresel açıdan en sorumlu altyapı projesi olmayı amaçladığını” söyleyerek bu çalışmanın 650 hektarlık yeni ormanlık arazi, sulak arazi ve yaban hayatı habitatı oluşturacağını söyledi.

kültür servisi

tr_TRTurkish