Haber, 31 Temmuz Cuma günü “uzun bir hastalıktan sonra” öldüğünü açıklayan bir mesajla temsilci tarafından duyuruldu.

Parker, 76 yaşındaydı.

1944 yılında Londra’nın Islington kentinde doğan Parker, kariyerine reklam yazarı olarak başladı ve kısa sürede reklam yazarlığı ve yönetmenliği yaptı. 1974 yılında TV filmi The Evacuees’i yönettikten sonra 1976’da Bugsy Malone isimli ilk uzun metrajlı filmini çekti.

Hollywood’un dikkatini ise Jodie Foster’ın oynadığı çocuk müzikalleriyle çekti ve kendisine Oscar adaylığı kazandıran, Oliver Stone’un senaryosunu yazdığı Midnight Express’i (1978) yönetmek için kamera arkasına geçti.

80’lerde, sahne sanatları öğrencilerini anlatan müzikal Fame (1980), Vietnam savaş draması Birdy (1984), kült gerilim filmi Angel Heart (1987) ve sivil haklar gerilim filmi Mississippi Burning (1988) de dahil olmak üzere bir dizi başarılı filmi yönetmeye devam edecekti.

1982 yılında Bob Geldof’un rol aldığı hit Pink Floyd albümünün sinema filmi Pink Floyd – The Wall’ı yönetti.

1996’da Parker bu kez, Madonna’nın başrol oynadığı, Andrew Lloyd Webber-Tim Rice müzikali Evita’nın film versiyonunda yönetmen koltuğundaydı.

Diğer ses getiren filmleri arasında ise The Commitments (1991), Angela’s Ashes (1999) ve Shoot the Moon (1982) unutulmaz sahneleriyle zihinlere kazındı.

İngiltere Yönetmenler Birliği’nin kurucu üyesi olan Parker, aynı zamanda Birleşik Krallık Film Konseyi’nin başkanıydı. 1995 yılında CBE (Britanya İmparatorluk Nişanı) ve 2002 yılında ise şövalyelik ünvanı aldı.

İngiliz sinemasına olağanüstü katkılarından dolayı BAFTA’nın prestijli Michael Balcon Ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödül kazandı.

En iyi yönetmen kategorinde iki kez Oscar’a aday gösterilmesine rağmen kazanamadı ancak Akademi, Parker’ın ölümü sonrası takdirini şu sözlerle ifade etti:

“‘Fame”den ‘Midnight Express’e iki kez Oscar adayı Alan Parker bir bukalemundu. Çalışmaları bizi eğlendirdi, bizi birleştirdi ve bize çok güçlü bir zaman ve mekân hissi verdi. Olağanüstü bir yetenek, çok özlenecek.”

Nme.com