Ünlüler, Sosyal Medyada Ürün Reklamı Yapan Yapay Zeka Destekli Deepfake Videoları Hakkında Uyarıyor

Yapay zeka her yerde. Pek çok sanatçı, akıllara durgunluk veren çalışmalar yaratmak veya bazı ilginç konseptleri geliştirmek için yapay zeka destekli araçlar kullanıyor. Ne yazık ki bu kaynakların deepfake’lerin oluşturulması da dahil olmak üzere bazı şüpheli kullanımları da var. Bu değiştirilmiş videolar, insanların aslında yapmadıkları bir şeyi yaptığını veya söylediğini gösteriyor. Bunlar mevcut görüntülerin yeniden düzenlenmesiyle tamamen gerçek gibi görünen, bilgisayar tarafından oluşturulan klipler. Bunun en yaygın hedefi ünlüler gibi görünse de yapay zeka, dijital medyayı tüketen herkesin bilmesi gereken endişeleri artırıyor.

Kendilerinin yapay zeka tarafından oluşturulan izinsiz versiyonuyla uğraşan en son isimlerden ikisi aktör Tom Hanks ve gazeteci Gayle King. Hanks ilk olarak Instagram’da bir uyarı yayınlayarak takipçilerine bir yapay zeka dolandırıcılığı olduğunu bildirdiler. “DİKKAT!! Benim yapay zeka versiyonumu içeren bir diş planının tanıtımını yapan bir video var.” Aktör, videonun ekran görüntüsünün üzerine şunu yazdı: Benim bununla hiçbir ilgim yok.

King ayrıca Instagram takipçilerini, kilo verme ürünü reklamını gösteren yapay zeka tarafından oluşturulan bir video konusunda uyardı. “Bu ürünü hiç duymadım ve kullanmadım! Lütfen bu yapay zeka videolarına aldanmayın” diye yazdı. King ayrıca değiştirilmiş versiyonun temel alındığı orijinal klibi de paylaştı. “31 Ağustos’ta radyo programımın tanıtımını yapan bu videoyu yayınladım ve sesimi ve videomu, programı tanıtıyormuşum gibi göstermek için değiştirdiler.”

KAYNAK

What's your reaction?

tr_TRTurkish