Ünlü matematik denklemleri duvarlarda

Bilim, ünlü matematik denklemlerinin güzelliğini vurgulamak için duvar sanatıyla tanıştı.

Bir Hollanda üniversite şehri olan Leiden, denklemlerin de güzel olabileceğini göstermek için onları sanatla harmanladı.

Leiden genellikle keşif şehri olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni, edebi ve kültürel mirasının yanı sıra Jan Hendrik Oort ve hatta Einstein gibi ünlü bilim adamlarının da ev sahipliği yapmış olması. Şehirdeki binaların pek çoğu, şehrin entelektüel geçmişini barındırır. Şimdilerde is bazı dış duvarlarda güzel, sanatsal denklemler sergileniyor.

Vysotsky

Bu girişim, şehri süsleyen yüzden fazla duvar şiirine yanıt olarak fizikçiler Sense Jan van der Molen ve Ivo van Vulpen tarafından başlatıldı. Onlar, şiir gibi denklemlerin de çevremizdeki dünyayı tanımlamanın bir yolu olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Vysotsky

Şehrin çeşitli yerlerine yayılmış altı denklem var. Ziyaretçiler şehri gezerken, matematik ve bilimin güzelliğini gösteren dalgalanan çizgileri ve akan sarmalları görebilirler. Şehirdeki duvarlar dünyanın her yerinden şairleri ağırlarken, formüller sadece şehirde çalışmış bilim insanlarına ait.

Vysotsky

kapak fotoğrafı: Vysotsky

atlasobscura.org

 

tr_TRTurkish