Uçan Tekme Atan Kadınlar: Cholitalar

Bolivya And Dağları boyunca yerli kadınlar tarafından giyilen ayrıntılı ve benzersiz kıyafetler görenleri büyüler. Fakir ülkenin bu kadınları geçmişte aşağılayıcı bir terim olan Cholitas adıyla bilinirlerdi, şimdi ise bu terim kültürel gurur ve sanatsal bir ifade şekli… Giyim tercihleri sebebiyle büyücü ya da şaman olduklarını düşünebileceğimiz, henüz seyahat kitaplarında yerini almayan Cholitaların yaşam tarzının bilinmeyen başka tarafları da var.

Onlar aynı zamanda usta birer dövüşçü.

Gentlemen of Bacongo adlı ünlü kitabında Kongo’nun alt kültürünü belgelemiş İtalyan fotoğrafçı Daniele Tamagni, “The Flying Cholitas” olarak bilinen dövüşçü kadınların yeni alt kültürünü keşfetmek için 2011 yılında Bolivya, La Paz’a sehayat etti.

flyingcholitas7

İtalyan fotoğrafçı, Amerika’nın WWF’i ve Meksika’nın ünlü Lucha Libre’sinden esinlenen, Bolivya’nın en sevilen sporlarından birini, “Komik koreografi ve trajedinin bir karışımı olan bir sirk görüntüsüne benziyor” diye anlatıyor.

“On yıl önce bu spor erkeklere özeldi ama şimdi kadınlar, The Cholitas dövüşleriyle ilgili hale geldi. Takımların çoğu dövüşçülerin eşleri ve kız çocukları. Hafta boyunca onlar aileleriyle ilgileniyor ve farklı işler yapıyor.”

09_Flying_Cholitas

Bu kadınlar her pazar 1 dolar ödeyen yüzlerce kişiden oluşan kalabalığın karşısına çıkıyor ve spor dünyasında şimdiye kadar görülmemiş derecede tuhaf görüntülerden biriyle karşılaşmamıza neden oluyorlar.

Geleneksel kabarık elbiseler, çok katmanlı etekler, belden aşağı inen örgülü saçlar ve melon şapkayı da unutmamak lazım… Cholitalar bir anda birer dövüş makinesine dönüşüyor, ringde havada uçuyor ve kıyasıya bir rekabete girişiyorlar.

flyingcholitas6

Cholitas, aynı zamanda 2006 yapımı The Fighting Cholitas adlı ödüllü bir kısa belgesele konu oldu. 20 dakikalık film, Sundance Film Festivali’nde kısa film mansiyon ödülü aldı.

flyingcholitas2

Fotoğraflar: Daniele Tamagni 

What's your reaction?

tr_TRTurkish