Harvard Ormanı’ndaki bir meşe ağacı bilim insanlarından biraz yardım alarak hayatı hakkında güncellemeler paylaşıyor.

Terli ve perişansanız, yaz sıcağında yanıyor ve serin bir rüzgâr için özlem duyuyorsanız, yalnız değilsiniz. Massachusetts’in Petersham şehrinde bulunan Harvard Ormanı’nın kuzeyindeki kırmızı bir meşe de sizinle aynı şeyleri hissediyor.  Ama bu ağaç pek çok insanın yaptığı gibi sadece şikâyet etmekle kalmıyor; Quercus rubra sızlanmıyor, sıkılmıyor ve huysuzluk etmiyor.

Harvard Ormanı’ndaki sosyal yardım ve eğitim müdürü Clarisse Hart, üniversiteye ait olan ve yönetilen 4.000 dönümlük bir açık hava araştırma laboratuvarındaki meşenin – ve kayın, huş ağacı, baldıran otu, beyaz çam ve yakınlarda yetişen akçaağaçlar – bizim yaşadığımız çevresel tecrübelerin aynını yaşadığını söylüyor.

Bu deneyimlerden biri de tweet atmak. Bu kırmızı meşe aynı bizler gibi bir Twitter kullanıcısı.

Harvard Üniversitesi ve Northern Arizona Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Tim Rademacher’a göre ise bu ağacı özel yapan kendisinde ve çevresinde neler olup bittiğini dünyaya iletmek için bir dizi sensörle donatılmış olması ve yüklenmiş botlarla durumunu paylaşması.

26 metre boyundaki bu özel ağaç akranlarının çoğundan yüksek, daha kalın bir gövdeye ve daha büyük bir taca sahip. Aynı zamanda topluluğunun en yaşlı ağaçlarından biri. Ormanın büyük kısmı, 1938’de kasırgada dümdüz oldu.

Araştırmacılar sensörler sayesinde ağacın iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğini anlamayı hedefliyor ve bu gibi sensörleri başka alanlarda da kullanabilmeyi.

FOTOĞRAF: YNDA MAPES/HARVARD FOREST

atlasobscura.org