Rusya’nın Primorsky bölgesindeki denizaltı sığınağı, konusu kıyamet sonrası olan bir film yapmak için mükemmel bir yer. Bir nükleer savaş durumunda Pasifik Filosunun denizaltılarını barındırmak amacıyla bir uçuruma oyulmuş devasa tünellerden oluşan ürkütücü bir labirentin inşaatı bitmek üzereyken proje iptal edilmiş.

“Pavlovskoye” sığınağı silahlı devriyeler tarafından korunuyor olsa da bu çok sayıda maceracıyı durdurmuyor. Rusya’nın Uzak Doğu’sunun terk edilmiş yerlerini araştıran Vladivostok’tan bir grup tünellere girmeyi ve oldukça güzel fotoğraflar çekmeyi başardı.

Barınağın yapımının 1960’larda başladığı ve 80’li yılların sonlarına kadar çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğine inanılıyor. Aniden kapanması muhtemelen Sovyetler Birliği’nin ABD ile anlaşma yapmaya hazır olmasından kaynaklandı. Anlaşma Temmuz 1991’de imzalanmıştı.

Yeraltı limanının orta kısmı birbirine bağlı iki tünelden oluşuyor. Bunlardan biri 450 metre uzunluğunda ve 19 metre genişliğinde bir su kanalı. Diğeri de onun yarısı kadar.

englishrussiakfss, designyoutrust.com