Türkiye’nin İlk Caz Albümü “Jazz Semai” Artık Dijitalde

Türkiye’nin ilk caz albümü ‘Jazz Semai’, nihayet dijital müzik platformlarında da dinleyiciyle buluştu.

‘Jazz Semai’. 1978 yılında yayınlanmış olan Türkiye’nin ilk caz albümü. 2016 yılındaki plak yeni basımına kadar sadece sahaflarda tek tük kopyası bulunabilen bu albüm, 44 yıl sonra ilk kez dijital olarak yayınlandı.

Piyano, saksofon ve vokalde Tuna Ötenel, bas gitar ve perküsyonda Kudret Öztoprak ve davulda Erol Pekcan. Türkiye’de cazın tanınıp sevilmesine büyük katkıda bulunmuş olan üç önemli müzisyenin bu eseri, o dönemi yaşamış ama az sayıda basılan albümü koleksiyonlarına katamamış cazseverlerin yanı sıra, Türkiye’de cazın başladığı yıllara merak duyan genç kuşağı da sevindirecek.

Bu topraklara ait duyguların caz diliyle seslendirildiği bir füzyon olan ’Jazz Semai’, yalnız Türkiye’de değil, yurtdışında da bekleyeni olan kült bir albüm. Dijital yayını, Türkiye’de cazın köşe taşı olan bu albümü yalnız geniş kitlelere ulaştırmayacak, bir süredir aktif müzisyenlikten uzak olan Türkiye’nin okul gibi piyanisti Tuna Ötenel ile artık aramızda olmayan Erol Pekcan ile Kudret Öztoprak’a da bir saygı duruşu niteliğinde olacak.

Kaydedildiği dönemde Türkiye standartlarının çok üzerinde bir albüm olarak nitelenen ve anonim ‘Ali’yi Gördüm Ali’yi dışında Tuna Ötenel’in bestelerinden oluşan ‘Jazz Semai’, 44 yıl öncesinin teknik imkanları sayılmazsa, müzikalitesiyle günümüzde yayınlanan birçok albümü kolaylıkla cebinden çıkartabilecek bir çalışma, besteler ise daha dün yapılmışçasına zamansız.

Mart 1978’de kayıt ve mix’ini Ümit Eroğlu’nun Ankara’daki stüdyosunda yaptığı orijinal plak, Nino Varon tarafından Nova Müzik etiketiyle, plak yeni basımı ise 2016 yılında Rainbow 45 Records tarafından yayınlanmıştı.

‘Jazz Semai’, 11 Kasım 2022 Cuma günü itibarıyle tüm dijital platformlarda.

tr_TRTurkish