Tuhaf Bir Şehir Hikayesi ” Vallecito “

Efsaneye göre, Arjantin iç savaşı sırasında, 1800lerin ortasında ordu Bandilio Bustos adından bir adamı göreve aldı ve San Juan eyaletindeki evinden alıp, yaklaşık 450 km uzaklıktaki La Rioja eyaletine zorla götürdü. Adamın karısı Maria Antonia Deolinda Correa, kocasının kendisini terk ettiği düşüncesiyle çok kırgındı ve yeni doğan bebeğini de yanına alarak, La Rıoja’ya giden askerlerin yolunu takip etti. Ancak terk edilmenin acısı ve beslenme yetersizliği sonunda San Juan tepesinin zirvesinde öldü.

Birkaç gün sonra kuşların hareketlerinden şüphelenen çobanlar Correa’nın cesedini buldu. Buldukları şey sadece ölmüş bir kadın değildi. Annesinin sanki sonsuza kadar verebileceği anne sütüyle hayatta kalan sağlıklı bir de bebek vardı. Çobanlar, anneyi şu an bulunduğu yer olan Vallecito’ya (tapınak sayesinde şehirleşen yer) gömdüler ve bebeği de yanlarına aldılar. Bir süre sonra, yakın zamanda sığırlarını kaybetmiş bir başka çoban, kendini Correa’nın mezarının başında buldu. Büyük bir umutsuzluk anıydı ve çoban kendini sığırlarıyla bir araya getirmesi için Correa’ya dua etmeye başladı.

Yaklaşık elli yıl sonra, tanınmış ve saygın bir gaucho olan Pedro Flavio Zeballos, fırtına çıktığında yaklaşık 500 inekle yolculuk yapıyordu. Onları barınağa sakladı ama sığırlar kaybolursa şöhretinin zedeleneceğinden endişe ediyordu. Correa’nın mezarını duyunca dua etmeye gitti. İneklerini ona geri gönderirse,  mezarlığın yakınında bir şapel inşa edeceğine dair söz verdi. Ve yaptı da…

shrine

Bir efsanenin doğuşu.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarına gelindiğinde, Arjantin ve Şili’nin her yerinden insanlar, Correa’nın mezarına hac yolculuğu yapmaya başladı. Bir vaat karşılığında dilekte bulundular. Kısa zamanda bölge Difunta Correa (Merhum Correa) olarak tanınmaya başladı ve kültürel açıdan büyük öneme sahip bir yer haline geldi.

shrine

Hacılar Correa mezarını iki kez ziyaret ederlerdi.

İlk sefer Correa’dan koruma isterlerdi. Daha sonrasında, şükranlarını sunmak için bir hediye götürürlerdi. Hediye, istedikleri her neyse onunla bağlantılı olurdu. Bir ev için, model ev getirirlerdi. Yağmur için su dolu bir şişe.

Daha sonraki yıllarda, belirli konular için dua eden insanlara özel ekstra otuz şapel yapıldı. Bir spor şapeli, bir ordu şapeli, bir gelin şapeli, bir polis şapeli vb.

Bugün, restoranlar ve hediyelik eşya dükkânları, şapeller arasında çöl manzarasına dağılıyor. Bölge sadece hac değil, aynı zamanda bir turizm merkezi haline gelmiş. Aslında, her yıl Vallecito’yu 500 binden fazla insan ziyaret ediyor.

Vallecito’da su şişelerinden, plakalara, pikaptan, boks eldiveni ve mücevherata kadar her türlü çöp mevcut. Hem de çok yüksek miktarda. Bir zamanlar yarı kutsal olan yer şimdi ibadethaneden ziyade kitschy bir kunduracıya benziyor.

shrine

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish