Trio Patara’nın ‘‘Patara’ya Armağan’’ Albümü Yayında

Lin Records etiketi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü destekleri ile 15 Ocak’ta yayımlanan ‘’Patara’ya Armağan’’ albümü CD ve Dijital olarak tüm platformlardaki yerini aldı.

2020 yılının ülkemizde ‘’Patara’’ yılı olarak ilan edilmesinden hemen sonra bu yıla özel olarak kurulan Trio Patara, klasik eserlerden Türk müziğine ve kendilerine özel yazılan müziklerden oluşan ilk albümleri Patara’ya Armağan’ı yayımladı.

Flüt, arp ve şan üçlüsünden adını alan Trio Patara; Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı, sankyo flüt artisti Doç. Lelya Bayramoğulları ve Antalya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı soprano Nurdan Küçükekmekçi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası solo arp sanatçısı Aslıhan Güngör’den oluşmakta.

Şan ile beraber bu enstrümanların, mitolojide tanrıların ve meleklerin çalgıları olarak geçmesi; Antik Yunan ve Roma’da düğün, hasat, cenaze, dini ritüeller ve danslara eşlik etmesi nedeniyle, o dönemin ruhu günümüze taşınıyor.

Trio Patara, grubun kuruluşu ve repertuvarı ile ilgili şunları söylüyor:

’İçinde bulunduğumuz yılın Patara yılı olması dolayısıyla, ülkemize faydalı sanatsal faaliyetlerde bulunmak için, konserlerin ve etkinliklerin mecburi kısıtlamaya gidildiği bu dönemde, efsanelere konu olmuş üç antik dönem ses ve enstrümanları olarak Trio Patara’yı kurduk. Repertuvarımızı da Rönesans’dan günümüze Türk bestecilerine de yer verdiğimiz zengin bir yelpaze sunacak şekilde oluşturduk. Değerli iki Türk bestecimiz ve şairimizin triomuz için bestelediği Patara temalı eserlerinin ilk seslendirilişlerini yaptık.’’

Albümde yer alan 8 parça şu şekilde:

  • 1- Romance d’Estelle no. 1 (F.Devienne)
  • 2- Romance d’Estelle no. 17 (F.Devienne)
  • 3- Pavane (G.Faure)
  • 4- Sabahın Seherinde (Tokat Türküsü)
  • 5- Patara Suiti Bölüm 1 – Ten Işığım (Yelda Karataş, Tolga Taviş)
  • 6- Patara Süiti Bölüm 2 – Zeytin Dikelim (Yelda Karataş, Tolga Taviş)
  • 7- Patara Süiti Bölüm 3 – Patara’dan Dünya’ya (Yelda Karataş, Tolga Taviş)
  • 8- Patara (Trio Patara, Özge Gülbey Usta)
tr_TRTurkish