Tom Hegen, Almanya’nın Münih kentinde fotoğrafçı ve tasarımcı olarak çalışıyor. İnsan varlığının dünya üzerindeki etkisini gösteren hava fotoğrafçılığı projelerine odaklanan fotoğrafçı, insan ve doğa arasındaki ilişkiyle ilgileniyor. Hava fotoğrafçılığında, insan müdahalesiyle ağır biçimde dönüştürülmüş manzaraları gözler önüne seren Hegen, çevremizi etkileyen olağanüstü güçlere göz atarak bu konuları takip edenlerin hassasiyetini artırmayı hedefliyor.

Hegen, geçen yıl, dünyadaki tuz üretiminin manzarayı nasıl değiştirdiğini belgeleyen The Salt serisiyle büyük dikkat çekmişti. Şimdi sırada serinin ikinci bölümü var. Aşağıda seriden bir seçkiyi görebilirsiniz.

Deniz tuzu üretimi, insanın doğal alanlara müdahalesinin en eski formlarından biridir. Deniz tuzu,  doğal deniz suyunun yapay su birikintilerinden buharlaşmasından elde edilir. Suyun rengi, havuzların tuzluluk oranını gösterir. Havuzdaki tuz oranı arttıkça, mikroorganizmalar renk tonlarını değiştirir. Renkler, canlı kırmızıdan açık yeşilim tonlarına kadar değişebilir. Deniz tuzu endüstrisi, tüm dünyada geniş alanlar kapsasa da, tuz havuzları ve bataklıklar, kuşlar, kabuklu deniz hayvanları ve mikroorganizmalar vb. birçok tür için önemli habitatlardır.

behance