Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın resmi piktogramları, Masaaki Hiromura tarafından tasarlandı. Piktogramların tarzında, 1964 Olimpiyat Oyunları için ilk kez kullanılan ikonlardan esinlenildi – piktogramların uluslararası bir spor yarışmasında ilk kez kullanıldığı ve Asya’da düzenlenen ilk oyunlar.

Tasarımcı Masaaki Hiromura, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Japon tasarımcılar, öncüler, öncü tasarımcılar, bu büyük mirası yarattı. Başlangıç ​​noktamız için daha modern bir tasarım istedik, sporcuların dinamizmini dahil ettik ve kas hareketlerini ifade etmeye çalıştık, ama basit tuttuk,” dedi.

Projenin tamamlanması yaklaşık iki yıl sürdü ve 33 farklı sporu kapsayan 50 simge üretildi.

1964’deki orijinal piktogram sistemi, Katsumi Masaru liderliğindeki bir tasarımcı ekibi tarafından geliştirildi ve Avusturyalı grafik tasarımcıları Otto Neurath ve Gerd Arntz’dan ilham aldı. Sadece 20 piktogram vardı ve büyük ölçüde “basit ve güzel ve herkes tarafından anlaşılabilir” olan mükemmel daireler ve düz çizgilerden oluşan bir kombinasyon etrafında geziniyordu. 1968’deki Meksika Olimpiyatları için Lance Wyman ve 1972’de Otl Aicher’ınkiler de dahil olmak üzere oyunlar için piktogramlar tasarlanmaya başladı.

Piktogramlar, oyunların yapıldığı alanlar ve çevrelerindeki tabelaların yanı sıra biletler, ürünler, basılı kampanyalar ve rehber kitaplarda kullanılacak.

itsnicethat.com