Tiyatro Kooperatifi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları Yönetimi ve Araştırma Merkezi iş birliği ve Tiyatro Kooperatifi ortağı tiyatroların katılımıyla gerçekleştirdiği akademik araştırmanın ara raporundan veriler paylaştı.

Kalıcı çözümler üretilmediği takdirde kayıpların telafisinin on yıllar süreceğine dikkat çeken Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar için acil olarak harekete geçilmesi çağrısını yineledi. Pandeminin başlamasıyla çıkmaza sürüklenen özel tiyatroların durumunu çarpıcı rakamlarla gözler önüne seren rapora göre özel tiyatroların üçte ikisi borçlanarak yaşama savaşı veriyor.

Kooperatif ortakları, devletten ve yerel yönetimlerden mevzuat düzenlemeleri, depo, ofis, nakliye, iletişim, kira, ücretsiz sahne tahsisi, bilet satın alma; diğer tiyatrolardan bedelsiz kiralama ve sahne paylaşımı; medyadan pandemi sonrası seyircinin tiyatroya gitme konusunda çekincelerine yönelik bilinçlendirme kampanyaları geliştirilmesi; özel sektörden sponsorluk ve tanıtım; seyirciden ise çevrimiçi gösterimlere ve kampanyalara katılım konusunda maddi ve manevi olarak destek bekliyor.