The Stranglers klavyecisi, şarkıcı ve besteci Dave Greenfield’ın COVID-19 nedeniyle 71 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Grubun, web sitesinden yapılan açıklamada, İngiliz rock grubu The Stranglers’ın klavyecisi Dave Greenfield’ın, kalp sorunları nedeniyle hastanede kalışının sonrasında COVID-19 testinin pozitif çıktığı ve maalesef verdiği savaşı kaybederek 3 Mayıs’ta yaşamını yitirdiği duyuruldu.

The Stranglers, 1974’te İngiltere’nin Surrey şehrinde kurulmuş Dave Greenfield ise ertesi yıl ekibe katılmıştı.

İlk albümü “Rattus Norvegicus”u 1977’de yayınlayan topluluk, büyük kitlelerce tanınmalarını sağlayan asıl başarısını, İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar ulaşan 1982 tarihli “Golden Brown” şarkısıyla elde etti. Greenfield, grubun klasik hit şarkısı “Golden Brown”ın ardındaki yaratıcı güç olarak biliniyordu.

Greenfield ve The Stranglers’dan arkadaşı Jean-Jacques Burnel 1983 yılında, Vincent Coudanne’nin yönettiği “Ecoutez vos murs” filminin müzikleri olarak kullanılan “Fire and Water (Ecoutez Vos Murs)” adlı ortak bir albüm çıkardı.

The Stranglers’ın web sitesinde Greenfield, “müzikal bir deha” olarak adlandırılırken, “Dünya çapında Stranglers ailesindeki hepimiz keder ve içten başsağlığı dileklerimizi [Greenfield’in eşi] Pam’a gönderiyoruz” ifadesine yer verildi.