İlk gösterimini 24. İstanbul Tiyatro Festivalinde yapan Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” 22 Ocak 2021de çevrimiçi bir gala ile dijital kültür sanat mekanı YeniPerformda seyirciyle buluştu.

Ferdi Çetin’in kaleme aldığı Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra BalcanYaman CeriMeral ÇetinkayaBanu FotocanAhmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığı Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, bir kadının daha önce hiç gerçekleşmemiş bir aile yemeğini hayal etmesi üzerine odaklanıyor. Oyuncularla seyirciyi bir araya getirmeden video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik ortaya çıkaran Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, tiyatroda seyreden ve eyleyen konumu üzerine odaklanan bir çalışma. Pandemi sırasında yaratılan oyun, hem dönemin nabzını tutarak hissiyatını ifade ediyor hem de böyle bir dönemde farklı bir seyir tekniği oluşturuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde ilk kez seyirciyle buluşan Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, 22 Ocak Cuma akşamı saat 20.30da YeniPerform.com‘da çevrimiçi gala yaptı. Festivalde izleyicinin oyundan sonra Yapı Kredi bomontiada’da fiziki olarak deneyimlediği enstalasyonun 3D videosu da çevrimiçi gala akşamı seyirciyle buluştu. İzleyici bu 3D enstalasyon videosu ile oyunun kaydedildiği mekanı oyuncular olmadan deneyimledi. Görüntü ve sesler aracılığıyla daha önce oyunda izlediği imgelerin izlerine rastladı. Oyun sonunda, oyuncular, yazar ve yönetmenin katılımıyla Zoom üzerinden bir söyleşi gerçekleşti.

Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, sezon boyunca dijital bir kültür sanat mekanı YeniPerform’da izleyicisiyle buluşmaya ve hikayesini anlatmaya devam edecek.