TEKE::TEKE’nin İlk Albümü “Shirushi” ile Renkli ve İlgi Çekici Bir Yolculuğa Davetlisiniz

Geçen hafta yayımlanan albümler arasında bir tanesi vardı ki içerdiği farklı, renkli melodik anlayış ve tam da ihtiyaç duyduğumuz enerjisi sayesinde kayıtsız kalamayıp, kaçırılmaması gerekenler listemize kendisini ekletiyordu.

Mevzubahis yaşam enerjisiyle bir çırpıda pırıltısını fark ettirip konumuzun başrolüne kurulan grup Montreal merkezli TEKE::TEKE.

Kültürler arası çeşitlilik ve geçmişi günümüzle kucaklaştıran lezzetli ve marifetli tınılarla dinleyiciyi kendine özgü, ilgi çekici yolculuğuna davet eden ekip, ilk albümleri “Shirushi” ile huzurlarınızda.

Japon balad türü şiirleri, surf rock, psychedelia ve daha fazlasını bir araya getiren ekip, 1960 ve 1970’lerin saykedelik Japon müziklerinden ilham alırken, modern punk etkilerini de bu film müziği hissiyatındaki karışıma itinayla ekliyor.

Geleneksel Japon bambu flütü Shinobue, Nagoya harp olarak da bilinen telli Japon müzik aleti Taisho Koto ve trombonun da bulunduğu renkli enstrüman çeşitliliğiyle yedi kişiden oluşan grup, mühendis Seth Manchester ile Rhode Island’daki Machines With Magnets’te kaydediyor albümü.

Dokuz şarkının yer aldığı albüm kendi tanımlarıyla, ‘kükreyen punk gitar rifflerini, folk enstrüman dokusunu, şiirsel Japon şarkı sözlerini ve büyük grup enerjisini parçalara ayırarak, tarzlardan ve dönemlerden oluşan göz kamaştırıcı bir mozaik’ olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki tüm bu özenli ve katmanlı yapıyı, ruhani ve amansız aşk öykülerinden, maceralı yolculuklara uzanan mistik bütün ve sinematik bir lisanla sunan albümün dönmeye başladığı andan itibaren iliklerde hissetmek mümkün oluyor.

Albümün ismi ‘gelecek büyük değişikliklerin işaretleri’ anlamına gelirken, şarkı sözlerinin yanı sıra doğaüstü hikâye anlatımını da içeren kimlik, maneviyat, yeniden doğuş ve kendini derinlemesine keşfetme temalarını içeriyor.

Yeni seslere kulak vermek, taze soluklar edinip bambaşka, egzotik diyarlara ışınlanmak için aradığınız albüm olacaktır TEKE::TEKE’nin “Shirushi”si.

Kapak grup fotoğrafı: Andy Jon

tr_TRTurkish