Beykoz Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu raporuna göre, tarihi Paşabahçe Vapuru, yüzer hale getirilmek ve toplu ulaşım hizmetleri haricinde kullanılmamak, yolcu taşımada kullanılması şartıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak verilecek.

AKP, CHP ve MHP’li meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edilen komisyon raporunda, vapurun modernizasyonunun iki yıl içinde tamamlanması şartıyla İBB’ye bedelsiz devri önerilmişti.

AA’dan aktarılan haberlere göre, Beykoz Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada da vapurun modernizasyonun iki yıl içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak yolcu taşımacılığında kullanılmak şartıyla devrinin yapılacağı bildirildi.

1952’de yolcu taşımacılığına başlamıştı

II. Dünya Savaşı sonlarına doğru İtalya’da inşa edildi.

İlk etapta savaş gemisi formunda dizayn edilen tarihi Paşabahçe Vapuru savaşın sona ermesiyle Türkiye’den gelen talep üzerine Şehir Hatları Vapuru formuna çevrildi.

İtalya’dan İstanbul’a 22 deniz mili hızla gelen gemi 17 Ekim 1952’de seferlere başladı.

73.84 metre boyunda, 12.98 metre eninde, 3.90 metre derinliğinde olan tarihi yolcu gemisi, yıllar boyunca İstanbullulara hizmet verdi.

İstanbul Boğazı’nda 58 yıl görev yapan vapur, 2009’da Beykoz Belediyesi’ne devredildi. 2011’de de Beykoz Belediyesi’nce nikâh salonu olarak hizmet vermeye başladı.

Tarihi geminin daha önce bakım masrafları karşılanamadığı gerekçesiyle sualtı canlılarına yuva olması için batırılması düşünülmüş, İstanbul Liman Başkanlığı ise geminin satılarak, söküm işleminin gerçekleştirilmesinde karar kılmıştı.

24 Ekim’de ihaleye çıkan Paşabahçe Vapuru’nun, İstanbul Liman Başkanlığı’nda 4 Kasım’da açık teklif usulü ile ihalesinin yapılması planlanıyordu.

kültür servisi