Taş yerine Facebook beğenilerini atan, kablosuz bir sapan olan Emotigun, Tadas Maksimovas tarafından yaratıldı ve şaşırtıcı bir şekilde Sylvester Stalone’un Rambo karakterinden ilham aldı.

Ön kollar parlıyor, 50 kalibrelik bir kavramaya sahip ve nostaljik bir tavırla Rambo’ya öykünen alet mühimmatı boşaltıyor. Cephane elbette mermiler ya da taşlar değil, bunun yerine Facebook’ta dolanan yüzlerce görünmez başparmak ile değiştirilmiş.

2019’da, sosyal olarak tükenmişlik ve anında tatmin olma bağımlılığı yaşanan bir iklimde, Mark Zuckerberg gibi giyinmiş bir sanatçının sosyal medya tepkilerini toplayan bir “silah” yaratmasının koyu bir mizah olduğu söylenebilir.

Aşağıdaki videoda, projenin arkasındaki kişi olan Tadas Maskimovas, eserinin önünde duruyor. Maskimovas, bilinçli olarak Zuckerberg’in kongrede konuştuğunda giydiğine benzer lacivert bir takım giymiş ve yüzüne vuran beğeni, kalpl, şaşkınlık, öfke ve gözyaşı ateşine doğru ilerliyor. Bir süre saklansa da sonunda ironik bir şekilde başparmağını havaya kaldırıyor.

tadas maksimovas
tadas maksimovas
tadas maksimovas
fotoğraflar: Tadas Maksimovas

designyoutrust.com