Sydney Balık Pazarı’nın sürdürülebilir yeni tasarımı ve yeni bir anlayış

Yer değişikliğiyle birlikte yenilenen tasarımıyla Sydney Balık Pazarı, yeni bir yemek mekânı olarak bilinmek istiyor. Danimarkalı mimarlık firması 3XN, Sydney Limanı’nda yeni bir odak noktası yaratacak sürdürülebilir bir tasarımla yeni pazarı yaratmak için açılan bir yarışmayı kazandı. Çarpıcı, dalgalı çatı barıyla, denizin dalgaları gibi akarak çevreye uyum sağlayan organik bir form oluşturdular.

3XN, toplumun oluşturduğu alanları da içeren bir pazar yaratarak halkı tasarımının merkezine yerleştirdi. Restoranlar, barlar, yiyecek stantları ve bir aşçılık okulu, halkı birinci sınıf mutfağı tadarak bir araya getirecek ve toplanma noktaları sağlayacak. Ziyaretçiler ayrıca, karayolları ve çevre entegrasyonu ile kurulacak bir gezinti yoluyla Blackwattle Körfezi’ne yeni bir erişime de sahip olacak.

Sürdürülebilir tasarım öğeleri, doğal çevresine zarar vermektense yardımcı olmaya çalışarak yapıya nüfuz eder. Yağmur suyu hasadı, gri suyun geri dönüşümü ve biyofiltrasyon sistemleri gibi akıllı su özellikleri, suyun korunmasına yardımcı olacak. Biyofiltrasyon sistemi, su akışını filtrelerken yerel kuşların habitatı ikiye katlanacak.

Çağdaş tasarımda gelenek kaybolmaz, 3XN, açık alanları dolduracak bireysel tezgâhlar planladı. Düzen, geleneksel bir pazar yerini hatırlatacak, modüler iç mekân ise pazarın ihtiyaçları değiştikçe uyum sağlamaya olanak tanıyacak. Yeni Sidney Balık Pazarı’nın inşaatı, 2023’te yapılacak bir açılış hedefiyle 2019’da başlayacak.

.3XN’nin kurucu ortağı Kim Herforth Nielsen, “Çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik, tasarımın vazgeçilmez ve ayrılmaz parçalarıdır. Tasarımın deneyimini karakterize eden çatı, peyzaj alanları, açık alan atmosferi, bitkiler ve diğer malzemeler bu birliğin örnekleridir. Yeni pazarın konsept ve tasarım geliştirme süreci boyunca, kamu yararı ve çevresel sürdürülebilirlik, karar verme süreçlerimizin merkezini oluşturdu,” diyor.

Yer değişikliğiyle birlikte yenilenen tasarımıyla Sydney Balık Pazarı, yeni bir yemek mekânı olarak bilinmek istiyor.

Sydney Fish Market by 3XN

Sydney Fish Market by 3XN

Sydney Fish Market by 3XN

Sydney Fish Market by 3XN

Sydney Fish Market by 3XN

Sydney Fish Market by 3XN

mymodernmet.com

 

tr_TRTurkish