Spiritus Asper’in üçüncü işi olan “Vaporizing to the Mist”, tüm dijital platformlarda yerini aldı.

İstanbullu, İngilizce üretim yapan, iki kişilik, disiplinlerarası bir şiir grubunun bağımsız sanatçıları olan bir şair ve bir müzisyenden oluşan Spiritus Asper, dizelerin içindeki tınıları vurgulamak ve şiir deneyimini genişletmek amacıyla üretimler yapıyor ve bir şiir grubu olarak ilerlerken, işlerini yine birlikte ürettikleri video-art’larla bir araya getiriyor.

“Vaporizing to the Mist, 3 dakika ve 39 saniye uzunluğunda ve video-art, performans, şiir ve müzikten oluşan disiplinlerarası bir üretim olarak öne çıkarken, iki bağımsız sanatçı olarak, tüm süreci birlikte yürüten ve yayınlayan ikili ortaya çıkan çalışmanın şiirsel ve müzikal yönünü şöyle ifade ediyor:

“Vaporizing to the Mist (sise buharlaşmak) işinde şiir, insan belleğini hatırlamak/unutmak, unutulan anıları yalnızca kalıntıları aracılığı ile hatırlayarak yüzleşmek gibi ikili açmazlar üzerinden ilerliyor.

Müzik ise ambient tecno elementleri kullanarak, şiirin nazik dokusunu yapısöküme uğratıyor ve travma sonrası stres bozukluğu (tssb)’nin ani doğasını mimikliyor. Öte yandan, işin performatif katmanı ise bu bağlamda yaşanan durumların, beden hafızası üzerindeki etkilerini konu alıyor.”