Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, her zaman çok sayıda muhteşem fotoğraf görebileceğimiz yarışmalardan biridir. Yarışmayı destekleyen Dünya Fotoğraf Örgütü, bu yılki kategori birincilerini ve Açık yarışmanın kısa listesini açıkladı. Her zaman olduğu gibi, harika görüntülerden oluşan bir seçki.

Yarışma on kategoride kazananları seçiyor ve şu an için 100’den fazla fotoğrafçı kısa listeye seçildi. Her kazanan Sony ekipmanlarıyla ödüllendiriliyor ve Yılın Fotoğrafçısı unvanı ve 5.000 $ ödül için yarışma hakkı kazanıyor.

Kategori birincisi, açık yarışma, sokak fotoğrafçılığı. Dezenfeksiyon, Ankara Belediyesi sağlık işleri birimi çalışanını koruyucu giysiler içinde tren platformu boyunca dezenfektan sıkarak yürürken belgeleyen sinematik bir görüntü. (Fotoğraf: F. Dilek Uyar / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, yaratıcılık. Afrika, Viktorya dönemine ait bir kıyafet giymiş ve elinde geleneksel Shona mutfak aletleri tutan genç bir kadının portresi. İmge, siyah kadın bedeninin basmakalıp bağlamsallaştırılmasını araştırıyor ve çok yönlü bir Afrika kimliğinin sunulduğu alternatif bir görsel dil sunuyor. (Fotoğraf: Tamary Kudita / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, seyahat. Drying Fish, Vietnam, Ba Ria-Vung Tau’daki Long Hai balık pazarında yüzlerce kurutma tepsisindeki balıklarla çevrili yalnız bir kadının fotoğrafı. Yukarıdan bakıldığında, tepsilerdeki balığın deseni büyük bir kumaş parçasına benziyor (Fotoğraf Khanh Phan / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, sokak fotoğrafçılığı. Pandemi Zamanında Gece, Cakarta’daki Pondok Ranggon Mezarlığı’nda, bir öğleden sonra geç saatlerde. Cenaze memurları mola veriyor, akıllı telefonlarından video izliyor ve aileleriyle sohbet ediyorlar. (Fotoğraf: Ares Jonekson Saragi / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, portre. Fotoğraf, çocukluğun başka bir yanını, sakinlik ve derin düşünceyi gösteriyor. (Fotoğraf Lyudmila Sabanina / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, seyahat. Dunaliella salina adlı bir alg, Ankara’daki Tuz Gölü’ne yaz aylarında pembe rengini verir ve bu görüntü oldukça gerçeküstü olabilir. Gölün kenarında, çobanların otlatmaya götürmeden önce gün içinde zaman zaman sürülerini getirdikleri eski bir çeşme var. (Fotoğraf: F. Dilek Uyar / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, nesne. Memento, bir terzi mankenini boş bir odada tasvir ediyor. (Fotoğraf Kata Zih / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, nesne. Wild Garden – fotogramlar yapmak için kullanılan bahçe bitkileri, onları güneş ışığında Ilford Ilfobrom Galerie FB siyah-beyaz fotoğraf kağıdına maruz bırakır. Fotoğrafçı, vahşi bir bahçenin etkisini veren bu ruhani çiçek görüntüsünü oluşturmak için elde edilen fotogramları dijital olarak birleştirdi. (Fotoğraf Ann Petruckevitch / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, yaşam tarzı. Dias de playa, İspanya’nın Alicante kentinde sahilde sabah yürüyüşü yapan iki kadının fotoğrafı. (Fotoğraf Mariano Belmar Torrecilla / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, doğal dünya ve vahşi yaşam. Merhaba Dünya – fotoğrafçının evinin yakınındaki bir ormanda sonbahar yaprağına bakan bir karınca. (Fotoğraf: Alex Pansier / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, doğal dünya ve vahşi yaşam. Küçük Öpücük, dili dışarı çıkmış bir tavşanın tarlaya bakan eğlenceli bir fotoğrafı. (Fotoğraf: Cristo Pihlamäe / Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, manzara. Yalnız olmadığımı biliyorum. Çin’in Sichuan eyaletindeki Gongga Dağı’nda en iyi manzarayı aramaya giderken. (Fotoğraf: Jinjing Lyu / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, hareket. Newhaven, Doğu Sussex’teki Fırtına Ciara. (Fotoğraf: Dan Portch / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, yaşam tarzı. Gösteriden Sonra – bale kulis. (Fotoğraf Alexey Tsiler / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, hareket. Hafif Atletizm. İlk öğe, izlerin çizgilerini öne çıkaran ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıran siyah-beyaz çekimdi. Son görüntü Photoshop’ta düzenlendi. (Fotoğraf: Zdeněk Vošický / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, yaşam tarzı. Şifalı Titreşimler – İtalya’daki Bagno Vignoni’nin kaplıcaları yaklaşık 49 ° C’lik bir sıcaklıkta dışarı akar. Romalılar tarafından iyileştirici güçleri için kutsal sayıldılar ve 12. yüzyıldan iribaren terapötik tedaviler olarak kullanıldılar. (Fotoğraf Stefano Butturini / Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, yaratıcılık. Yanılsama – insan sadece yapı ve nesneler üzerine düşündüğü bir durumda, kendini tanımak için hayali olana başvurabilir. (Fotoğraf: Alireza Movahedi / Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, manzara. Lavanta Üzerinde Elektrik Fırtınası, ortasında tek bir ağaç bulunan çiçekli bir lavanta tarlasına yıldırımların düştüğü anı yakalayan dramatik bir fotoğraf, karanlık bir akşam gökyüzüne karşı. İspanya’nın Guadalajara eyaletinde çekilmiştir. (Fotoğraf: Juan Lopez Ruiz / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, mimari. Unutulmaz Binalar – bu binalar bir zamanlar neşe ve mutlulukla doluydu. Yaklaşık 15 yıl öncesine kadar, İran’daki Urmiye Gölü’ne giden gezginler buranın tadını çıkarabilirdi. Artık Urmiye’nin tuz gölü kuruduğundan terk edilmiş haldeler. (Fotoğraf: Farshid Ahmadpour / Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, mimari. Almanya, Düsseldorf’taki Hyatt otelindeki merdivenlerden oluşan bir rampayı tasvir eden Mavi Pencere. Merdivenler masmavi gökyüzü manzarasının yansıdığı bir pencereye doğru yükseliyor. (Fotoğraf Klaus Lenzen / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kategori birincisi, açık yarışma, hareket. Girl Power, Hırvatistan’ın Dubrovnik yakınlarındaki Lokrum adasında, arkadaşları izlerken bir kadının uçurumdan atladığı anı kaydeden siyah beyaz bir fotoğraf. (Fotoğraf Marijo Maduna / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, portre. Kastanies ve Pazarkule sınır kapıları arasındaki tampon bölgenin yakınında insani yardım bekleyen sığınmacılar. İstanbul’dan ve Türkiye’nin birçok kentinden Edirne iline seyahat eden sığınmacılar. Yunanistan’ın sınır kapısını açacağını umuyorlardı. Bu ormanlık alanda bir ay boyunca 3.000’den fazla insan zor koşullarda beklemek zorunda kaldı. (Fotoğraf Elif Öztürk / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Ulusal Ödül Kazananı. Geleneksel Endonezya kıyafetleri giymiş iki genç kızın fotoğrafı ülkenin ulusal ödülünü aldı. (Fotoğraf Hardijanto Budiman / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, Açık yarışma, Manzara. Neowise Kuyruklu Yıldızı, İngiltere’deki Stonehenge’in üstünden geçerken. (Fotoğraf: James Rushforth / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)
Kısa liste, açık yarışma, yaratıcılık. Espoir – Fransa’daki Château du Vieux Mareuil’de çekilen bu görüntü, Calypso adlı bir serinin parçası. (Fotoğraf Maximilien Diaz / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri)

Sony World Photography Awards

desingyoutrust.com