Progresif rock sahnesinin efsanevi topluluğu King Crimson’ın albüm kataloğu nihayet dijital platformlarda yerini aldı.

Geçtiğimiz Nisan ayında topluluğun menajeri David Singleton, grubun yaklaşmakta olan 50. yıl dönümü turu vesilesiyle 1969 tarihli kült albüm “In the Court of the Crimson King”den 2003 tarihli “The Power to Believe”e kadar olan topluluğun 13 stüdyo albümünün dijital platformlar üzerinden paylaşıma açılacağının duyurusunu yaparak dinleyicinin büyük bir beklentisinin karşılanacağının müjdesini vermişti.

Bu hususta yavaş olmalarının nedeni olarak, fiziki sürümlerin öldüğünü söyleyen sektörün geri kalanının aksine, muhtemelen son 10 yıldır fiziksel satışları arttırdıklarını gösteren Singleton, gelinen noktada, dijital platformların artılarının eksilerinden ağır bastığını ifade ederek, asıl amaçlarının müziğe hizmet etmek olduğunu, günümüzde dijital platformların insanların, özellikle de gençlerin müzik keşfettikleri en mühim mecralardan biri haline geldiğini vurgulamıştı.

Ufak bir detay olarak, topluluğun efsanevi albümlerinden “In the Court of the Crimson King” ve “Red” henüz paylaşıma sürülmedi. Bu iki albümün ne zaman paylaşıma ekleneceği ise ilerleyen günlerde netlik kazanacaktır diye umut ediyoruz.