Geleceği gören bazı ülkeler son yıllarda genç nesillerin refahını sağlamak için bazı adımlar atıyor. Örneğin; Oregon’da öğrenciler zihinsel sağlık günlerine teşvik edilmektedir. İtalya’da, 18 yaşındaki gençlere sanatla ilişkilerini artırmaları için bir “kültür katkısı” veriliyor ve gelecek yıldan itibaren geçerli olmak üzere, Singapur’daki öğrencilerin artık sınava girmeleri gerekmeyecek.

Yıllar boyunca Singapurlu ilk ve ortaokul öğrencileri standart test puanlarına göre sıralandılar ve bu, eğitim Bakanı Ong Ye Kung’un eğitime karşı doğal bir tehdit olarak gördüğü rekabetle beslenen sağlıksız bir ortamı destekledi.

“Sınıfta ya da seviyede birinci ya da ikinci olmanın geleneksel olarak öğrencinin başarısının gurur verici katını olduğunu biliyorum. Ancak bu göstergelerin kaldırılması iyi bir sebebi var; böylece çocuklar öğrenmenin bir rekabet değil, yaşam boyu uzmanlık için ihtiyaç duydukları bir disiplin olduğunu anlar.               “

Peki öğrenciler nasıl değerlendirilecek?

Küçük yaştaki öğrenciler için öğretmenler her çocuğun tartışmalara katılımını, ev ödevlerini ve daha az rekabet gerektiren diğer araçlarını değerlendirmek için “nitel tanımlayıcıları” kullanacak. Öte yandan, daha büyük öğrenciler not almaya devam edecek; ancak, bu notlar tam sayılar olarak yuvarlanacak ve ondalık sayılar olmadan verilecek. Her iki durumda da, testler tamamen ortadan kalkacak.

fotoğraf:
Stock Photos , mirtmirt/Shutterstock

mymodernmet.com