Sicilya yakınlarında, su yüzeyinin yaklaşık 1 km altında, nadir görülen bir mercan, sünger ve yaban hayatı ekosistemi gelişiyor. Koruma ajansı Oceana’dan yeni bir çalışmasıyla, Sicilya’nın hemen kuzeyinde bulunan sualtı yanardağlarının yakınında sağlıklı ve aktif mercan ormanları keşfetti. Bu mercan ormanları her ne kadar daha önce insanlar tarafından keşfedilmemişse de kirliliğin etkilerinden korunamamışlar.

Bilim insanları, araştırılmamış bir alan olan Sicilya’nın kuzeyindeki Aeolians Adaları yakınlarındaki sualtı yanardağlarının bulunduğu yer hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyordu. Yüzeyin altında yaklaşık bir kilometrede keşif yapan ekip, nesli tükenmekte olan türler ve zengin mercan ormanları buldu.

Bir araştırma robotu, en sığ seviyelerde, bölgedeki bitkileri ve deniz hayvanlarını destekleyen kırmızı alg yatakları keşfetti. Yüzeye yakın yerlerde bol miktarda kıraça ve yelpaze mercanları vardı. Orta derinliklerde, kırmızı ve sarı mercan yataklarıyla tamamlanan siyah mercan yataklarına köpekbalıkları yumurtalarını koyuyordu. Her iki renkli mercan da Akdeniz’in tehdit altındaki türleri olarak kabul ediliyor.

Red gorgonia with school of fish swimming nearby

Keşiflerin en heyecanlısı en derindeydi. Araştırmacılar, 981 metreye indiklerinde nesli tükenmekte olan türler listesinde olan doğal olarak büyüyen bambu mercanlarının yanı sıra bölgede yaşamadıkları zannedilen tulumlular üst familyasından Ascidiacea denilen bir deniz hayvanı ve etçil deniz süngeri buldular.

Ne yazık ki, bu eşsiz çevre insanın yarattığı zararlara karşı bağışıklığa sahip değil. Dalış robotu, terk edilmiş tuzaklar, ağlar ve olta vb. gibi balıkçılık kirliliğine dair çok sayıda kanıt keşfetti. Bunlardan bazıları, kaplumbağalar ve mercanlar dahil olmak üzere yaban hayatın ölümüne neden oluyor. Bulunan diğer atıklar arasında tek kullanımlık plastik yemek takımları, cam ve hatta araba lastikleri de var.

inhabitat.com