Seattle Merkezli Baroque Pop Grubu Tomten Yaklaşan Albümden Yeni Single “Ursula”yı Paylaştı

Seattle merkezli baroque pop grubu Tomten, 28 Nisan’da Plume Records arayıcılığıyla dinleyiciyle buluşacak albümleri “Artichoke”tan yeni single “Ursula”yı paylaştı.

Grup bundan önce gelecek albümden “Grapefruit Sea” ve “Caterpillar Hill” isimli şarkıları yayımlayarak albüm hakkında ilk ipuçlarını paylaşmıştı.

Gruptan Dillon Sturtevant şarkıyla ilgili şu detaylara değiniyor:

“Albüm için yazılan son şarkı ‘Ursula’ydı. Charles Mingus’un bu fikrini her zaman sevmişimdir – “karmaşık olanı basit, müthiş basit yapmak, yaratıcılık budur.” Bu aranjmanda ve akor yapısında ondan bir parça almaya çalıştığım bir şey var. Bu şarkıyı hayal etmeye başladığımda Delfonics ve Spinners gibi bir sürü Philly soul grubu dinliyordum.

Yapı tuhaf ve iki dakikaya sığdırılmış pek çok değişiklik var. Ayrıca, mısralar ve korolar, tutarlı bir model olmadan bir şekilde birbiriyle karışıyor.”

Yaklaşan albüm “Artichoke”, psych folk, power-pop ve glam country’ye iş birlikçi bir giriş” olarak tanımlanıyor.

Seattle, Washington merkezli barok pop dörtlüsü Tomten’in temelleri, vokal, klavye, gitarda Brian Noyes ve bas, vokalde Lena Simon’ın (Kairos Creature Club, eski adıyla La Luz) 2008’de bir araya gelmesiyle atıldı ve ikili Cornish College of The Arts’ta birbirlerinin şarkılarının demosunu yapmaya başladılar.

Gitarda Gregg Belisle-Chi ve davulda Jake Brady’nin gruba katılmasının ardından 2010 yılında konserler vermeye, soundlarını ve kadrolarını yeniden düzenlemeye başladılar. İlk albüm “Wednesday’s Children” 2012 yazında, Belisle-Chi’nin gruptan ayrılmasından kısa bir süre önce geldi. Grup ikinci albümleri, 2014 tarihli “The Farewell Party”yi ise Papercuts’tan Jason Quever ile San Francisco ve Sacramento, CA’da kaydetti. Lena ayrılırken bas gitar ve vokal olarak Dillon Sturtevant gruba katıldı.

Tomten “Artichoke” şarkı listesi:

1. Grapefruit Sea

2. Caterpillar Hill

3. Mind How You Go

4. Ursula

5. Poppies On The Mountainside

6. Dry Creek

7. Thistle

8. Never Dream It Untrue

9. Lizard In The Grass

10. Song To The Druid

11. Dorothy’s Sleeping

12. Time of Uncertainty

tr_TRTurkish