Müzik sahnesinin 60’lı yıllarından bu yana popüler, avangard ve deneysel tonlarının ilham kaynağı olmuş şarkıcı, söz yazarı, besteci ve yapımcı Scott Walker 76 yaşında yaşamını kaybetti.

Ohio, Hamilton’da dünyaya gelen Noel Scott Engel, müzik yaşamına Scott Walker ismiyle devam ederken, John Walker olarak bilinen John Maus ve Gary Walker adıyla bilinen davulcu Gary Leeds ile The Walker Brothers’ı kurduktan sonra 1965’te İngiltere’ye taşınır.

“The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore” şarkısıyla ünlenen Walker, solo çalışmalara yönelerek 1967 tarihli “Scott” albümü ve akabinde “Scott 2”, “Scott 3” ve “Scott 4” başlıklı kayıtlarla hayli ses getiren, dönemin önemli albümlerine imza atar.

1975’te yeniden bir araya gelen The Walker Brothers ile 1978 tarihli “Nite Flights”ın da aralarında olduğu üç albüm daha yayımlar. Bir süre ortadan kaybolan Walker, deneysel ve çığır açıcı kulvarlarda örnekler vererek esin kaynağı olmayı sürdürdüğü 1984 albümü “Climate of Hunter” ve yine uzun bir ara sonrası yayımladığı 1995 tarihli albümü “Tilt” ile birçok türü bir arada harmanladığı öncü kimliğini sürdürür.

2006 yılında tamamen kendine has bir evrende, benzersiz bir atmosfer, ritim ve sesler birlikteliğinden söz edilebilecek “The Drift” ile dinleyiciyi selamlayan Walker, 2012 tarihli “Bish Bosch”un ardından Sunn O)) ile iş birliği yaptığı “Soused”i 2014’de yayımlar.

Brady Corbet yönetmenliğindeki “The Childhood of a Leader” film müzikleri 2016 yılında yayımlanan Walker’ın son olarak, başrolünü Natalie Portman’ın oynadığı yine bir Brady Corbet filmi olan  “Vox Lux” filminin müzikleri ise geçtiğimz yıl yayımlanmıştı.

Yaşamı boyunca sayısız müzisyene ilham kaynağı olan Walker’ın müzik sahnesindeki önemini Radiohead solisti Thom Yorke’un sosyal medya paylaşımındaki ifadeleri gayet net bir şekilde açıklayacaktır,

Scott Walker’ın öldüğünü duymak çok üzücü, Radiohead ve benim üzerimde çok büyük bir etkisi vardı, bana sesimi ve kelimelerimi nasıl kullanabileceğimi gösterdi. Onunla bir kez Meltdown’da tanıştım, nazik bir yabancı. Çok özlenecek. ”

Kapak Fotoğrafı: Jake Walters