Saraybosna Film Festivali’nde 56 ülkeden 266 film gösterilecek.

24. Saraybosna Film Festivali (SFF) bugün başladı. Bu yıl rekor katılım gerçekleşen festivalde 56 ülkeden 266 film gösterilecek ve 42 filmin de dünya prömiyeri yapılacak. Tarihi Ulusal Tiyatro’da 17 Ağustos’a kadar sürecek festival, Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelecek çok sayıda yapımcı, yönetmen, aktör, siyasetçi, diplomat, sanatçı ve müzisyenin Ulusal Tiyatro önündeki kırmızı halı yürüyüşü ile başlayacak.  Festivalin açılışı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin “Soğuk Savaş (Cold War)” filmiyle yapılacak.

Festivalde Nuri Bilge Ceylan, heyecanla beklenen konukların başında geliyor. Festival kapsamında, “Saraybosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü alacak Ceylan’ın, “Ahlat Ağacı”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Kış Uykusu”, “Mayıs Sıkıntısı”, “Uzak”, “İklimler” ve “Kasaba” filmleri sinemaseverlerle buluşacak. 59 yaşındaki sanatçı Ceylan’ın fotoğraflarından oluşan “Türkiye Sinemaskop” adlı sergi de Bosna Hersek Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Festivalde öne çıkan filmlerden biri Türkiyeli Yönetmen Osman Nail Doğan’ın ilk uzun metraj filmi “Güvercin Hırsızları”. Dünya prömiyerini bu yıl Saraybosna Film Festivali’nde yapacak film, festivalin ana kategorisinde yarışacak. Bosna Hersek-Türkiye ortak yapımı olan, yönetmenliğini Aida Begiç’in üstlendiği ve Suriyeli yetimlerin dramını anlattığı “Bırakma Beni” adlı film de festivalde gösterilecek.

Festivalin ana kategorisinde ise, Türkiye’den “Güvercin Hırsızları”nın yanı sıra Romanya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’dan 10 film yarışacak. Ayrıca “Belgesel” kategorisinde yönetmen Didem Pekün’ün “Araf” belgeseli, “Kısa Film” dalında ise Gökçe Erdem’in yönetmenliğini yaptığı “Titanyum” filmi festivalde ödül için mücadele edecek.

kaynak