SALT’ın saltonline.org ve sosyal medya hesaplarından takip edebileceğiniz içeriklerine bu hafta 56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde hazırladığımız seçki eklendi. 

ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİM:
GOOGLE AND THE WORLD BRAIN [GOOGLE VE DÜNYANIN BEYNİ]

Google And The World Brain <i>Google and the World Brain</i> [Google ve Dünyanın Beyni] (2013) filminden bir kare ©Polar Star Films<br />
©Polar Star Films

SALT Online YouTube Kanalı

Google’ın bugüne dek yayımlanmış her kitabı tarayıp dijital ortama aktarma planı, internette gerçekleştirilen en kapsamlı ve iddialı projelerden biri olarak öne çıktı. İnsanlık adına geleceğe miras bir kitaplık oluşturduğunu ısrarla belirten teknoloji devinin tek amacının bu olmadığını düşünenlerse çok tartışmalı girişimi durdurmaya kararlıydı.

SALT, 56. Kütüphane Haftası özelinde, Ben Lewis’in 2013 yapımı ödüllü belgesel filmini çevrimiçi gösterime sunuyor. 90 dakikalık İngilizce filmi, 3-17 Nisan tarihlerinde SALT Online YouTube kanalından Türkçe altyazılı olarak izlemek mümkün.

SALT KİTAPLARI SEÇKİSİ

Dsc0251 Fotoğraf: Mustafa Hazneci, SALT, 2018<br />
Fotoğraf: Mustafa Hazneci, SALT, 2018

Dünya genelinde kütüphanelerin geçici olarak kullanıma kapandığı bir döneme denk gelen 56. Kütüphane Haftası’na (30 Mart-5 Nisan) özel olarak bu sayfada, SALT’ın ilgi ve üretim alanları etrafında 2011’den bu yana yayımladığı kitaplardan bir seçki derlendi. Kurumun Türkçe ve İngilizce dillerindeki basılı yayınlarını saltonline.org’da ayrıntılı olarak inceleyebilir ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi web sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

Her yerden erişime açık olan SALT e-yayınlarını bir arada görüntülemek, PDF ve EPUB formatlarında ücretsiz indirmek için tıklayın.

BEN BİR STÜDYO SANATÇISI DEĞİLİM
Türkçe / Nisan 2011
Editör:
 Duygu Demir
Tasarım: Vahit Tuna
SALT Beyoğlu’nun aynı adlı açılış sergisinin uzantısı olan kitap, Hüseyin Bahri Alptekin’in (1957-2007) yazılarını, kendisiyle yapılmış söyleşileri ve Michel Foucault, Vasıf Kortun, Michel Oren, Sabine Vogel ile Tirdad Zolghadr’ın seçilmiş metinlerini bir araya getiriyor. Yoğun metin ve görsel içeriğiyle sanatçının entelektüel merakları ve üretimini besleyen kanalları ayrıntılandırıyor.

GEÇMİŞE HÜCUM: OSMANLI İMPARATORLUĞU’NDA ARKEOLOJİNİN ÖYKÜSÜ, 1753-1914
Türkçe / Kasım 2011
Editörler:
 Zainab Bahrani, Zeynep Çelik ve Edhem Eldem
Tasarım: Future Anecdotes
SALT Galata’nın aynı adlı açılış sergisinin uzantısı olan kitap, 1753’te Londra’da British Museum’un kurulması ile 1914’te İstanbul’da Evkaf Müzesi’nin açılması arasında geçen dönemde Osmanlı topraklarında gerçekleştirilen arkeolojik faaliyetleri tarih yazımsal açıdan inceliyor. Çeşitli disiplinlerden 15 uzmanın makaleleri, birçok anekdot ve ilginç olayın konu edildiği resim, kartpostal, fotoğraf ve Osmanlı arşiv belgeleri eşliğinde modernitenin icat ettiği antik dünyaya dair yeni bir bakış açısı sunuyor.

TRANSLATED BY [TERCÜME EDEN]
Türkçe, İngilizce ve Japonca / Nisan 2012
Derleyenler:
 Charles Arsène-Henry, Shumon Basar ve Suna Kafadar
Tasarım: Zak Group
Londra’daki AA School tarafından 2011’de hazırlatılan, ertesi yıl Kitakyushu’daki CCA’nin ardından SALT Galata’da sunulan aynı adlı serginin eşlikçisi bu kitap (Nisan 2012), Sevim Burak, Evliya Çelebi, Ted Chiang, Douglas Coupland, Rana Dasgupta, Narmin Kamal, Sophia Al Maria, Guy Mannes-Abbott, Vahram Martirosyan, Tom McCarthy, David Peace, Adania Shibli, Neal Stephenson ve Murat Uyurkulak’ın edebî metinlerinden oluşuyor.

İMPARATORLUK, MİMARİ VE KENT: OSMANLI-FRANSIZ KARŞILAŞMALARI (1830-1914)
Türkçe / Nisan 2012
Yazar: Zeynep Çelik
Tasarım:
 Esen Karol
University of Washington Press tarafından 2008’de yayımlanan ve 2010 Spiro Kostof Ödülü’ne layık görülen Empire, Architecture, and the City: French-Ottoman Encounters, 1830-1914 kitabı, Lorans Tanatar Baruh’un editörlüğü ve Zülal Kılıç’ın çevirisiyle Türkçeye kazandırıldı. 19. yüzyılın tarihini şekillendiren iki önemli olgu olarak imparatorluk inşası ve moderniteyi ele alan bu yayın, Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sosyal, kültürel ve politik alanları kontrolleri altına almak üzere büyük yatırımlar yaptığı altyapı projelerini konu ediniyor.

İSMAİL SARAY
Türkçe / Mart 2018
Editörler:
 Duygu Demir ve Sezin Romi
Tasarım: Okay Karadayılar (Onagöre)
SALT’ın 2012’de başlattığı arşiv ve araştırma projesinin uzantısı olan bu kitap, Ankara ve Londra’daki eğitiminden Samsun’daki memuriyetine, yurt içi ve dışında katıldığı sergilerden 1980’deki gönüllü sürgünlüğüne ve sanat eğitimi ile sanatçı hakları alanındaki çalışmalarına İsmail Saray’ın yaşamı ve pratiğine odaklanıyor. Yayında editörlerin yanı sıra Begüm Akkoyunlu, Antony Hudek ve Yusuf Taktak’ın metinleriyle; Saray ve sanatçı arkadaşları Mustafa Altıntaş, Handan Börüteçene, Cengiz Çekil ve Ahmet Öktem’in söyleşileri yer alıyor.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ: KÜTÜPHANELER

SALT Bülten: 56. Kütüphane Haftasına özel çevrimiçi içerikler
SALT ARAŞTIRMA
FOTOĞRAF ALBÜMÜ: KÜTÜPHANELER

Beyazıt Devlet Kütüphanesi, İstanbul (tarihi bilinmiyor)
SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi

SALT Araştırma bünyesindeki “Mimarlık ve Tasarım” ve “Kent, Toplum ve Ekonomi” koleksiyonlarından derlenen kütüphane fotoğrafları albümü SALT Online Flickr hesabında erişime açıldı. 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın sonlarına Türkiye’deki kütüphane yapılarının arşiv görsellerini incelemek için tıklayın.

HARİKA-KEMALİ SÖYLEMEZOĞLU ARŞİVİ

SALT Bülten: 56. Kütüphane Haftasına özel çevrimiçi içerikler
Ankara Opera Binası (tarihi bilinmiyor)
SALT Araştırma, Harika-Kemali Söylemezoğlu Arşivi

Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nün ilk kadın mezunlarından olan ve 15 Mart’ta aramızdan ayrılan Harika Alpar Söylemezoğlu’nun (1918-2020) SALT Araştırma’ya bağışladığı arşive erişim için tıklayın. Harika-Kemali Söylemezoğlu Arşivi, mimar çiftin eğitim hayatları ve mesleki projelerinden muhtelif görsel, yazışma, eskiz ve teknik çizimin yanı sıra seyahat fotoğrafları ve kişisel belgelerinden oluşuyor. Koleksiyonda, 1940’larda Türkiye’de mimarlık ve eğitimcilikle uğraşan ve Söylemezoğlu çiftinin dostu olan Paul Bonatz’a dair önemli bir belge grubu da yer alıyor.

TOMUR ATAGÖK ARŞİVİ

SALT Bülten: 56. Kütüphane Haftasına özel çevrimiçi içerikler
TOMUR ATAGÖK ARŞİVİ

Paris Günceleri resmini yaparken (1994)
SALT Araştırma, Tomur Atagök Arşivi

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin müdür yardımcılığı görevinde bulunan (1980-84), Resim ve Heykel Müzeleri Derneği yönetiminde ve İstanbul Sanat Müzesi Vakfı yönetim kurulunda yer alan sanatçı, eğitimci ve müzeci Tomur Atagök’ün arşivini incelemek için tıklayın. 1970’lerden bugüne sanat üretimlerine dair belgeleri içeren arşiv ayrıca, Türkiye müze tarihi ve kadın sanatçılar üzerine uzun soluklu çalışmalardan örnekleri kapsıyor.

SÖYLEŞİ

Nevzat Sayın, 1978’de kurulan Bektaş Özyönetim Mimarlık İşliği’ndeki çalışma anlayışı ve üretim süreçleri üzerine Cengiz Bektaş (26.11.1934-20.03.2020) ile söyleşiyor. SALT Araştırma Cengiz Bektaş Arşivi çalışmaları paralelinde Aralık 2016’da SALT Galata’da düzenlenen programın video kaydına erişim için tıklayın.

BU HAFTA AYRICA
• SALT’ın bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul ve Basma Alsharif sergisi Orada Her Kimse ‘den seçili film ve videoları 14 Nisan’a kadar çevrimiçi izlemek mümkün.

• SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarına dair merak ettiklerinizi Araştırma ve Programlar ekibinin yanı sıra bir grup gönüllü araştırmacı, eğitmen ve uzman cevaplıyor. Sorularınız için tıklayın.