SALT’ta 30 Mayıs Uzun Perşembe programı

Sahne sanatları alanında üretim yapan Zeynep Günsür, Şima Uyar ile Ezgi Türker, Deniz Ertaş van Gennip, Selen Lun, Ömer Turgut ve Su Güzey ile Evrim Akyay’ın 30 dakikadan kısa performansları 30 Mayıs saat 21.00’de Açık Sinema’da.

Bu ay Uzun Perşembe’de, 1990’larda Almanya’nın başkentinde “emlak, para ve güç” dengelerini araştıran Berlin Babylon [Babil Berlin] belgesel filminin gösteriminin ardından Açık Sinema’da A Corner in the World tarafından programlanan 29’59” performansları gerçekleştirilecek.

SALT Beyoğlu’nda Aslına Sadık Kalınmıştır sergisi ve Robinson Crusoe 389 kitabevi, SALT Galata’da Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı sergisi saat 22.00’ye kadar açık olacak.

19.00 // PERŞEMBE SİNEMASI: BERLIN BABYLON [BABİL BERLİN] (2001)

88 dakika. Almanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı.

Perşembe Sineması ilkbahar gösterimlerinin son filmi, duvarın yıkılmasını takiben yeniden inşasına geçilen Berlin’de yıkımın dehşeti ve değişimin büyüsünü yansıtıyor. II. Dünya Savaşı’ndan itibaren zarar gören kent dokusunu onarma, geçmişin izlerini silip başkenti yeni yüzyıla hazırlama amacıyla yürütülen hummalı çalışmaları aktaran belgesel yapıma, 1980’de Batı Berlin’de kurulan efsanevi endüstriyel grup Einstürzende Neubauten’in müzikleri eşlik ediyor.

21.00 // A CORNER IN THE WORLD PERFORMANS PROGRAMI: 29’59”

Performans sanatları ve ilişkili alanlara odaklı A Corner in the World kolektifinin 2018’de başlattığı 29’59”, İstanbul’da yaşayan ve sahne sanatları alanında üretim yapan sanatçıların işlerine alan açarak yeni formlara görünürlük kazandırmayı amaçlıyor. Açık Sinema’daki 29’59” programı, başvuruyla seçilen, 30 dakikanın altında altı deneysel performanstan oluşuyor.

Zeynep Günsür  Alt gerçeklerin yeni kombinasyonları üst gerçekleri değiştirir mi? (15′)

Şima Uyar ve Ezgi Türker  Trio F5 (16′)

Deniz Ertaş van Gennip  Porselen Ten (11′)

Selen Lun  Eski Bir Atletin Büyüyen Ağrıları (15′)

Ömer Turgut  Güdü (3′)

Su Güzey ve Evrim Akyay  ‘tıkırtı’ (15′)

tr_TRTurkish