SALT Galata 30 Mart’ta saat 22.00’ye kadar açık.

Vasıf Kortun, SALT Araştırma ve Programlar Direktörü unvanıyla yapacağı son konuşmada, içine sürüklenmekte olduğumuz bu zamanlarda kurum pratiklerini tartışacak.

Atölye II-III
19.30

Konuşma: Vasıf Kortun
Kurum Soruları

“Bir kurum, geleceğe dair önerileri ile üstlendiği kültür mirasını birbiriyle nasıl konuşturur, kurcalar ve tekrar tekrar kurgular? Şimdiki zamanda, güncel bir topluluğa hitap ederken, geçmiş ve gelecekteki topluluklara nasıl seslenir? Kuşku ve endişelerini nasıl ifade eder?

Kamu nedir, kamu kimdir? Geçmişte kabul görmüş kamu vasıtaları ve temsilcileri bugün nerededir? Kamu araçlarının istismar edilip itibarsızlaştırıldığı zamanlarda sorumluluklar neye göre tarif edilir? Veri yönetimine, beğeni anketlerine, kapıdan giriş sayılarına indirgenmemiş değerlendirmeler yapmak mümkün müdür? Kamu hizmetinde olmak, kamuyu memnun etmek anlamına mı gelir? Kuruma yakın görüştekilere hizmet vermenin körleştiriciliğinden nasıl sakınılır? Kendi değer sistemlerine kapanmış bir kültür dünyasının ötesi var mıdır? Kurum taraf mıdır veya ne zaman taraf olur? Geçmiş alışkanlıklar neden sürdürülür? Başkalarına benzemeye çalışmak bir beceri midir? İyi taklidin sonu ne zaman gelir?”

Konuşma dili Türkçe’dir. Program herkesin katılımına açıktır.

SALT’ın kurucu Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun, 31 Mart’ta görevinden ayrılıyor. Kurumun Yönetim Kurulu’na katılan Kortun, çalışmalarına yazar, araştırmacı ve danışman olarak devam edecek.

Kat -1

Sunum: Arşivden çıktı

Görsel
Vasıf Kortun, SALT Galata, Temmuz 2016
Fotoğraf: Yeliz Selvi

Long Thursday at SALT Galata

SALT Galata is open until 22.00 on March 30.

Workshop II-III

19.30
Talk: Vasıf Kortun
Questions on Institutions

The talk will be held in Turkish.

Floor -1

Presentation: Out of the archive

Image
Vasıf Kortun, SALT Galata, July 2016
Photo: Yeliz Selvi