Salgının etkilerinden biri de kenarda bekleyen ve işsizliğe yol açacağı düşünüldüğü için tedirginlik yaratan bazı teknolojilerin kendine alan bulması. Hala işsizlik ve özgürlükler meselesi dipnot düşülerek bazı teknolojiler hayatımıza girmeye başladı. En azından zor dönemlerde bizi kullanabilirsiniz diyorlar.

Yapay Zeka Sokak Temizleme Hizmetleri

Sokak temizleme hizmetleri şehir yönetimi için önemlidir, ama bu işi yapmak için büyük işgücü gerekir. Üstelik koronavirüs yayıldıkça ve vakalar artmaya devam ettikçe temizlik hizmetleri çalışanlar için giderek daha tehlikeli hale gelmekte.

Mimar Chen Shuo tarafından kurulan Zero Carbon System adlı bir startup, 2019’da kendi kendini süren bir sokak süpürgesi geliştirdi. Bir yapay zeka işlemcisi tarafından desteklenen ve kamerayla donatılmış makine, farklı çöp türlerine göre atıkları tanıyıp ayırabiliyor.

AI And Robots Are Saving Lives Amid COVID-19
Çin, sürücüsüz sokak temizleyici. Görsel: Yangzhou Lingtan Çevre Koruma Teknolojisi

Kızılötesi Ateş Ölçümü

Zero Carbom System, Şubat ayında Firetinas adını verdikleri yapay zeka tabanlı bir kızılötesi sıcaklık test ürününü tanıttı. Ürün metro istasyonları, havaalanları ve okullar gibi kalabalık genel alanlarda yüksek ateşi olan kişileri belirleyebilir.

Firetinas aynı anda 100 kişiye kadar vücut sıcaklıklarını tespit ederken diğerlerine göre daha yüksek vücut sıcaklıklarına sahip olanları ayırt edebiliyor. Yapay zeka destekli bilgi işlem çiplerini ve yazılımlarını kullanan cihaz Yangzhou’daki Guangling bölgesinin hükümeti ve Jiangsu ve Şanghay’daki Ruijin Kangfu Hastaneleri de dahil olmak üzere birçok kurum tarafından benimsenmiş durumda.

AI And Robots Are Saving Lives Amid COVID-19
Firetinas. Görsel: Zero Carbon System

Otonom Mutfak Robotları

Miso Robotics, 7 Nisan’da endüstriyel mutfak otomasyon robotları grubunun daha da geliştirilmesi için sermaye fonlama kampanyasını resmen başlattı. Girişim, Kasım 2019’da Wavemaker Labs ve Circle’s SeedInvest işbirliği ile girişimini duyurdu.

COVID-19 salgını devam ederken, işletmelerdeki düşüşler otelcilik sektörünü baskı altına soktu. Miso, robotlarının (insanlarla birlikte çalışarak) maliyetlerin düşürülmesine, verimliliğin artmasına ve çalışanların sosyal mesafeyi korumalarına yardımcı olabileceğine inanıyor.

AI And Robots Are Saving Lives Amid COVID-19
Miso’nun endüstriyel mutfak otomasyon robotları. Görsel: Miso Robotics

PopID Yüz Tanıma

Miso aynı zamanda güvenlik ve sağlık standartlarını “iyileştirmek” için hazırlanan bir pilot programın parçası olarak CaliBurger restoranlarındaki platformuna yeni araçlar kuracağını söyledi. PopID ile ortak olarak Miso şunları yükleyecek:

1.Lokantaya giren insanların vücut sıcaklıklarını kontrol etmek için kapılara bağlanan termal tabanlı bir tarama cihazı.

2.PopID’in yüz tanıma özelliği sayesinde müşteriler yalnızca yüzlerini göstererek ödeme işlem yapabilecekler.

AI And Robots Are Saving Lives Amid COVID-19
CaliBurger’de yüz tanıma ekranı. görsel: PopID / CaliBurger

kapak fotoğrafı: iStock

kaynak