1986 nükleer felaketini anlatan HBO mini serisi Çernobil, dikkate değer bir istisna dışında, dünyanın dört bir yanından büyük beğeni topladı: Rusya. SSCB döneminde gerçekleşen facianın Craig Mazin yönetmenliğindeki hali Rusya’nın hiç hoşuna gitmedi.  Moskova Times’a göre, bazı Kremlin yanlısı medya kaynakları diziye karşı bir kampanya başlattı.

Bunun üzerine NTV adlı yayıncılık ağı kendi Çernobil versiyonunu yaratmaya karar verdi ve yönetmen Aleksei Muradov’la anlaşma yapıldı. HBO serisinin aksine, NTV şovu nükleer kazanın sonuçlarına odaklanacak ve “Patlama gününde Lenin Güç İstasyonuna sızan Amerikan casuslarını da gündemine alacak.  Aleksei Muradov bunu Moskova Times’ta şu sözlerle dile getiriyor: “Bir teori, Amerikalıların Çernobil nükleer santraline sızdığını ve birçok tarihçinin bunu inkâr etmediğini söylüyor. Patlama günü, istasyonda düşmanın istihbarat servislerinin bir ajanı vardı.”

Hikâyeyi Legassov, Shcherbina, Ignatenko ve Khomyuk perspektifinden anlatan Çernobil’in aksine, NTV serisi CIA casuslarının maskesini düşürmeye çalışan KGB ajanlarına odaklanacak.

FOTOĞRAF: Vladimir Maschikov / TASS Archive

konbini.com