Rock ‘n’ Roll Kraliçesi Tina Turner Yaşamını Yitirdi

Rock ‘n’ Roll’un kraliçesi Tina Turner, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Temsilcilerinin 24 Mayıs Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre, Turner uzun bir hastalık sürecinden sonra vefat etti. Açıklamada, “Yakın arkadaşların ve ailelerin katılacağı özel bir cenaze töreni olacak” ifadeleri yer aldı.

Turner, 26 Kasım 1939’da Brownsville, Tennessee’de Anna Mae Bullock olarak doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında büyürken, ailesiyle gergin bir ilişkisi vardı ve çocukluğunun ve gençlik yıllarının çoğunu büyükanne ve büyükbabasıyla yaşayarak geçirdi. Kendini erkek fatma olarak tanımlayan genç bir kızken kilise korosunda şarkı söyledi ve lisede hem amigo takımına hem de kız basketbol takımına katıldı. 1958 yılında mezun olduktan sonra hemşire yardımcısı olarak çalıştı.

1950’lerin ortalarında, kız kardeşi ile düzenli olarak St. Louis bölgesindeki caz kulüplerine katılmaya başladılar ve burada ara sıra Ike Turner’ı gruplarıyla Kings of Rhythm’i icra ederken izlediler. Turner 1957’de bir gece Kings of Rhythm şovunda, verilen ara sırasında bir mikrofon aldı ve B.B. King’in blues baladını “You Know I Love You” şarkısını söyledi. Neredeyse anında grubun düzenli bir sanatçısı oldu.

Plak şirketi başkanı Juggy Murray, Ike’yi Tina’yı “şovun yıldızı” yapmaya ikna ettikten sonra ona Tina Turner adını verdi. Tina Turner’ın kendi sahne adıyla ilk albümü Ike ve Tina Turner’ın 1960 tarihli “A Fool In Love” şarkısıydı ve Hot R&B Sides listesinde 2 numaraya ve Billboard Hot 100 listesinde 27 numaraya ulaştı.

Ike’ın yoğun kokain kullanımı, Tina ile olan ilişkisini zorlamaya başladı. 1963’te evlenmişlerdi ve Tina daha sonra ilişkilerinin göründüğünden çok daha çalkantılı olduğunu açıkladı. Ike’nin evlilikleri boyunca tacizde bulunduğunu ve bunun 1968’de intihar girişimine yol açtığını söyledi. 1976’da Tina aniden Ike’den ayrıldı ve boşanmaları iki yıl sonra sonuçlandı.

1 Eylül 1984’te Turner, Billboard Hot 100’de ilk ve tek 1 numara liste başarısını “What’s Love Got to Do with It” ile elde etti ve daha sonra ona Yılın Albümü dalında Grammy Ödülü kazandırdı. Onuncu ve son stüdyo albümü 1999 yapımı Twenty Four Seven idi.

Turner çok sayıda ödül kazandı. Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü de dahil olmak üzere toplam 12 Grammy kazandı. Dört anı kitabı yayımladı ve 2021 yapımı Tina da dahil olmak üzere bir dizi belgeselde yer aldı.

Consequence.net

tr_TRTurkish