Riverside Yeni Single “Friend Or Foe?” ile Gelecek Albümü Duyuruyor ve Soruyor: “Kimmiş Gibi Davranıyorsun?”

Polonyalı progresif rock grubu Riverside, yeni single’ları “Friend Or Foe?”yu klibi eşliğinde paylaşarak gelecek albümlerinin de duyurusunu yaptı.

Yeni şarkı, dörtlünün 20 Ocak’ta InsideOut Music aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak yeni albümü “I.D.Entity”den kulaklarımıza ulaşan ilk kayıt oluyor.

Şarkıcı ve bas gitarist Mariusz Duda, “Friend Or Foe?, yeni Riverside albümünün en önemli şarkılarından biri” diyor ve ekliyor, “Bu sadece açılış şarkısı değil, aynı zamanda müzikal olarak muhtemelen en cesur ve merak uyandıran şarkı.”

Güçlü noktalarından biri, özellikle sosyal medyada olmadığınız biri gibi davranmanın norm haline geldiği bu günlerde, başkaları tarafından nasıl algılandığımızdan bahseden şarkı sözleri. Hâlâ kendimiz olabilir miyiz yoksa yeni algoritmaların gereksinimlerine uyum sağlamaya devam etmek zorunda mıyız? Belki de kimliklerimizi çoktan kaybettik ve sadece bir Siri veya Alexa’dan talimat bekliyoruz?”

’Kimmiş gibi davranıyorsun?’ şarkının ilk sözleridir ve dinleyici kendisine hatırlattığı o 80’ler grubunu aramaya başlamıştır bile. Bu sadece bir ilham mı yoksa provokasyon mu? Şarkının yazarı başka biri gibi mi davranıyor yoksa gerçekten öyle mi? Tüm bunların arkasında kim var? Sanatçının kendisi mi yoksa diğer birçok sanatçı için müzik çalan bir yapımcı mı? Şu anda yazdıklarım hissettiklerimin bir yansıması mı yoksa şarkıyı daha yüksek önerilen bir çalma listesine koymak istediğim için mi yazıyorum? Ve bunu siyasete uygularsak, adaylar kimler? Güvenilirler mi? Güvenli mi? Verdikleri sözleri tutacaklar mı? Ve son olarak, bir gün birbirimize güvenip, birbirimizi dinleyip anlayabilecek miyiz, yoksa yine de mesafemizi ve şüphelerimizi koruyacak mıyız?”

Belki daha iyi bir dünya inşa etme şansı vardır, ama kimin dost kimin düşman olduğunu nasıl anlarız?”

Grubun son albümü “Wateland”. Eylül 2018’de dinleyiciyle buluşmuş ve Şubat 2016’da yaşamını yitiren kurucu gitarist Piotr Grudziński’nin olmadığı ilk albümü olmuştu.

Fotoğraf: Riverside facebook

PROG

tr_TRTurkish