Optik yanılsamalar ilginizi çekiyorsa ve insanların algılarının nasıl farklılaştığını merak ediyorsanız Optical Express tarafından yapılan deneye bir göz atın. Yukarıdaki resme bir bakın. Hangi rengi görüyorsunuz? Mavi mi yoksa yeşil mi? Cevap sıradan görünse de, insanların cevapları oldukça farklı.

Color Perception Optical Illusion

Optical Express tarafından yapılan 1000 kişinin katıldığı ankete göre, katılımcıların % 64’ü üstteki görüntünün yeşil olduğunu ve % 32’si de mavi olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, aşağıda gösterildiği gibi, bu renk başka iki renk arasında yerleştirilip aynı renge bakılması söylendiğinde cevaplar değişiyor. Ortada duran söz konusu renk, belirgin şekilde mavi tonların arasına yerleştirildiğinde, katılımcıların % 90’ı rengin yeşil olduğunu söyledi.

Peki, aslında bu renk nedir? Optik Ekspres, RGB (kırmızı, mavi, yeşil) renk modelindeki değerler görüntünün 0 kırmızı, 122 yeşil ve 116 mavi olduğunu gösteriyor. Yani renk teknik olarak yeşil.

Her ne kadar, hepimiz renkleri farkı şekillerde algılayıp yorumladığımız için hiçbir renk somut olarak doğru değilse de, renklerin yorumlanması diğer kişilere göre önemli ölçüde farklıysa, bir renk körlüğünün bir işareti olabilir.

Renklerin bazen yoruma açık olduğunu hatırlatan ilginç bir test…

Color Perception Optical IllusionIFL Science!